سه‌شنبه 27 مهر 1400   12:30:57
|           RSS
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.آرشیو اخبار


مستندات فهرست بهاء

1400/6/6 شنبه
قابل توجه کاربران محترم

چنانچه از تاریخ  1400/4/28 لغایت 1400/5/9 هر یک از فهرست های بهای ذیل را دانلود نموده اند، بواسطه مشکل تاریخ نرم افزار، مجدداً این فهرست ها را دانلود فرمایند:
- خطوط لوله کمربندی و تغذیه نفت و گاز- 1400
- تعمیرات تاسیسات ساحلی و فراساحلی صنعت نفت در جزایر- 1400
- نصب پالایشگاه های نفت و گاز، واحدهای پتروشیمی و واحدهای تفکیک مایعات گازی- 1400 


فهرست تکمیلی ممنوعیت خرید کالاها و تجهیزات خارجی دارای تولید مشابه داخلی در وزارت نفت

1400/2/20 دوشنبه

فهرست تکمیلی ممنوعیت خرید کالاها و تجهیزات خارجی دارای تولید مشابه داخلی در وزارت نفت
 


نظام تامین و تجاری سازی فناوری - جدید

1400/2/18 شنبه
تاريخچه  اداره كل:
با تایید و تصویب ساختار نوین سازمانی از سال 1395 این اداره کل از ادغام دو اداره کل «تجاری سازی و فناوری ساخت» و «سامانه کالا و حمایت از ساخت داخل» تشکیل گردید.

چشم انداز اداره كل:
تامين كليه نيازمنديهاي كالايي/تجهيزاتي تخصصي وزارت نفت از سازندگان و توانمندي هاي داخلي.

ماموريت اداره كل :   
شناسايي سازندگان داخلي مرتبط با نيازهاي كالايي/تجهيزاتي تخصصي وزارت نفت و حمايت و توانمندسازي ايشان.


اهداف اداره‌كل:
سیاستگذاری تامین و ساخت داخل کالا و تجهیزات مورد نیازصنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و تجاری سازی محصولات فناورانه همراه با گواهی کیفیت کالا و تجهیزات به منظور تأمین به موقع نیازهای عملیاتی شرکت‌های اصلی و فرعی وزارت نفت به کالا و تجهیزات در راستای حمایت از سازندگان داخلی و شرکت‌های فن‌آور، دانش بنیان و کار آفرین و خودکفایی صنعتی، شفاف سازی بیشتر در فرایند‌های تامین و ساخت داخل کالا و سیاستگذاری در جهت افزایش سرعت تأمین و کیفیت تامین و تجاری سازی فناوری و ساخت کالا و تجهیزات، سیاستگذاری ایجاد بانکهای اطلاعاتی منابع از سازندگان داخلی و خارجی معتبر، فروشندگان، تأمین کنندگان، شرکت های حمل و نقل، بازرسی فنی خدمات مالی، خدمات اداری، پیمانکاری و غیره در شرکت‌های اصلی و تابعه دستگاه مرکزی و بانک اطلاعاتی اقلام. و فناوری و ارایه نظرات مشورتی به معاون وزیر و سایر مدیران کل در خصوص توسعه تجاری‌سازی و ساخت در وزارت نفت


راهبردهاي اداره كل:
 1. راهبري، سياستگذاري، برنامه‌ريزي و اعمال نظارت عاليه بر فرآيندهاي زنجيره تامين كالا، پيشنهاد حذف و اصلاح فرآيندها و خريدهاي موازي، تهيه و تدوين فهرست و ارزيابي صلاحيت سازندگان داخلي، توسعه بکارگیری و گسترش ضريب نفوذ سامانه تأمين الكترونيكي کالا و تجهیزات در سطح شرکت‌های تابعه وزارت نفت، يكپارچه‌سازی در كليه بخش‌های بازرگاني و مراكز خريد صنعت نفت و طرح‌هاي توسعه‌اي، جلوگيري از خريد‌هاي با قیمت غير متعارف و اقلام یکسان با قيمت‌هاي متفاوت در مراكز مختلف خريد و استفاده از اهرم خريد براي توسعه و انتقال فناوري از طريق تجميع تقاضاها.
 2. راهبري، سياستگذاري، برنامه‌ريزي و اعمال نظارت عاليه بر مديريت سامانه تبادل كالا بين انبارهاي شركت‌هاي تابعه، استفاده بهينه از انبارهاي صنعت نفت و جلوگيري از افزايش اقلام فاقد تحرك و خواب سرمايه و نظارت بر تدوين سيستم پيشرفتهMaterial Management. رصد، نظارت و کنترل رؤيت قیمت و سوابق خريد در سامانه تامين كالا جهت كنترل انبارهاي مكانيزه صنعت نفت از طريق سيستم كدينگ MESC و داده‌هاي MESC Lib. و تعيين و كنترل خودكار ذخيره ايمني كالاهاي راهبردي با استفاده از سيستم اطلاعاتي يكپارچه و ارتقاء سيستم نگهداري موجودي انبارها با رويكرد كاهش هزينه‌ها.
 3. راهبري، سياستگذاري، برنامه‌ريزي و اعمال نظارت عاليه بر ایجاد یکپارچگی فرآیند شناسایی و شناسه‌گذاری كدينگ اقلام و تجهيزات بصورت فراگیر و ارتباط یک به چند آن با ایران کد ملی در سامانه تامين كالا در سطح صنعت نفت، اصلاح و به‌روزآوري نظام كدينگ و طبقه‌بندي منطقي با رويكرد كاهش تنوع اقلام و ژنریک‌سازي آن‌ها و كنترل قابليت ساخت داخل از طریق نفت کد مدیریت تلفيق 5 فايل طبقه‌بندي كالا و توسعه و بکارگیری نظام كدينگ ملي در صنعت نفت.
 4. راهبري، سياستگذاري، برنامه‌ريزي و اعمال نظارت عاليه بر ايجاد بانك‌هاي اطلاعاتي منابع از سازندگان داخلي و خارجي، فروشندگان، تأمين‌كنندگان، شركت‌هاي حمل و نقل، بازرسي فني، پيمانكاري و شناسايي، ارزيابي و نظارت بر نحوه گزينش توليدكنندگان، سازندگان، تأمين‌كنندگان، واسطه‌ها و فروشندگان كالاها و تجهيزات و هدايت و راهبري جهت اعلام اسامي شركت‌هاي مجاز در هر گروه طبقه‌‌بندي كالا بر اساس رتبه‌بندي آنها همچنين راهبری سامانه كالا، به‌‌روزرساني ليست منابع واحد دستگاه مركزي و بانك اطلاعاتي منابع.
 5. سياستگذاري جهت تعيين ضوابط قراردادها و نظارت بر انعقاد قراردادها در راستاي حمايت از ساخت داخل با استفاده از سيستم سامانه و تجزيه تحليل و تجميع تقاضاهاي مشترك و سياستگذاري، هدايت و راهبري نحوه احراز عدم صلاحيت شركت‌ها در سيستم منابع سازندگان و تأمين كنندگان.
 6. راهبري، سياستگذاري، تدوين و اعمال نظارت عاليه در زمينه‌هاي انتقال فناوري در ارتباط با فرايند تامين كالا يا ساخت داخل از شركت‌هاي خارجي به سازندگان داخلي، تهيه فهرست كالاهاي خارجي پر مصرف و ابلاغ آن به شركت‌هاي ذيربط در جهت تأمين فناوري ساخت يا توليد و انجام تحقيق و توسعه در جهت بومي كردن آنها، سياستگذاري بمنظور بهبود روش‌هاي تجاري‌سازي دستاوردهاي پژوهش و فناوري و سياستگذاري و ایجاد كنسرسيومهای تخصصی در كليه بخش‌های بازرگاني و مراكز تداركات صنعت نفت. همچنین تعمیق ساخت داخل پروژه‌های توسعه‌ای EPC.
 7. برنامه‌ريزي، نظارت و كنترل جهت بهبود انجام فرآيندهاي ايده تا محصول در تجاري‌سازي و ساخت در صنعت نفت، پیشنهاد و تدوين قوانين و مقررات جهت تسهيل ساخت كالاي داخل و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم جهت حمايت از كارآفريني و تجاري‌سازي مانند پارك‌هاي فناوري، مراكز رشد و ايجاد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري خطرپذير و يكپارچگي دستورالعمل‌ها، روش‌هاي اجرائي و ضوابط تأمين كالا و تجاري‌سازي فناوري و ساخت به منظور تقويت و تفويض اختيارات لازم در امور ساخت و توليد كالا و تجهيزات، تعيين و ابلاغ ضريب ترجيح ساخت داخل در مقابل خريد خارجي، پیشنهاد تعرفه‌هاي مناسب گمركي بمنظور حمايت از فناوري‌هاي تجاري‌سازي شده، پیگیری برقراري نظام بيمه حمايتي از سازندگان تجهيزات ساخت داخل و پيگيري مدیریت برخط وضعیت قراردادهاي ساخت فناورانه.
 8. تهيه و تدوين راهكارهاي ايجاد و معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در زمينه تجاري‌سازي فناوري، استفاده حداكثري از ظرفيت سازندگان داخلي و تكميل ظرفيت آنها در خريدها، ارتقاي توان سازندگان داخلی (Local Content) با استفاده از مدلهای ارزیابی کارآمد نظیر سطوح توانمندی فناورانه (TRL)، قابلیت اطمینان و توانمندی عمومی (CRL) و توانمندی ساخت (MRL)، تهيه و تدوين راهكارهاي اجراي سياست‌هاي مصوب توسعه فضاي كسب و كار و ارزيابي فرايند تجاري‌سازي فناوري و ساخت، تدوین روش استفاده از اهرم خريد و تجميع تقاضا از طریق Scope Out در پروژه‌های EPC، افزايش ضريب اطمينان تأمين كالا به ويژه در پروژه‌های EPC و كاهش زمان پروژه‌ها و هدايت شركت‌هاي دانش‌بنيان به منظور ايجاد راهكارهاي انتخاب صحيح توسعه دهندگان فناوري(با توجه به نظام‌نامه جامع پژوهش و فناوري نفت)، برنامه‌ريزي، هدايت مجموعه به‌منظور تهيه و به‌روزرساني بانك اطلاعاتي فناوري‌هاي مورد نياز صنعت نفت و بررسي رفتار تحليلي‌های لازم در اين زمينه.
 9. تنظیم سند راهبردي و نقشه راه كلان حمايت از ساخت داخل كالا و تجهيزات، ارائه برنامه استراتژیک مدیریت اطلاعات محصولات شرکت‌های داخلی تامین کننده اقلام صنعت نفت، تدوين نظام جامع كيفيت كالا و خدمات به منظور ارتقاي كيفيت توليدات داخلي، تصویب ، نظارت بر برنامه‌های سالانه و پنج ساله ساخت داخل شرکت‌های تابعه و تدوین و ابلاغ نقشه راه نظام بهبود كيفيت محصولات سازندگان داخلي و تهيه و تدوين برنامه جامع راهبردي براي حمايت از كار آفرينان، شركت‌هاي دانش‌بنيان و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري خطر‌پذير جهت فعاليت در حوزه‌هاي مورد نياز توسعه فناوري و نوآوري، تجاري‌سازي فناوري و ساخت در صنعت نفت همچنين تهيه و تدوين چارچوب ارزش‌گذاري محصولات پژوهش و فناوري به منظور عرضه در بازار و همچنين سياستگذاري و تدوين قوانين و مقررات مرتبط با انتقال و فروش دانش فني در صنعت نفت باهمكاري مراجع ذي‌ربط.
 10. هدايت و راهبري ايجاد مكانيسم تعاملات سيستماتيك ميان مجريان سطح 1(هاب) سطح 2( توسعه دهندگان فناوري) سطح 3 (توسعه دهندگان محصول) با متقاضيان صنعتي در سطوح داخلي منطقه‌اي و بين‌المللي به منظور ايجاد كسب و كارهاي فناوري محور و ساخت و تجاري‌سازي محصولات و اعمال نظارت و كنترل بر نحوه ارزيابي عملكرد كليه اركان كسب و كار در حيطه تجاري‌سازي فناوري، جلوگيري از موازي كاري در اين زمينه.
 11. سياستگذاري، تدوين و توسعه گواهي‌نامه كيفيت اقلام ساخت داخل، راه‌اندازی نظام یکپارچه صدور گواهی‌نامه کیفیت کالای صنعت نفت و ساماندهی چگونگی نظارت فني بر عمليات QA وQC  ساخت تجهيزات‌، انجام تست‌هاي نهايي در آزمايشگاه‌هاي مرجع و دريافت گواهي‌نامه‌هاي لازم مانند API و راهبری و نظارت بر فرایند صدور گواهی کیفیت حسب وظایف همکار AB، با همكاري سازمان ملي استاندارد.
 12.  برنامه‌ريزي و هماهنگي‌هاي لازم با مراجع ذي‌ربط بمنظور تشکیل بانک اطلاعاتی آزمایشگاه‌های مرجع، شرکت‌های بازرسی و کالیبراسیون مرجع، ايجاد شبكه آزمايشگاهي به منظور انجام كليه آزمون‌ها و بازرسي‌هاي تخصصي مورد نياز براي صدور گواهي‌نامه كيفيت، انجام ممیزی‌های دوره‌ای بر عملکرد متولیان صدور گواهی‌نامه کیفت، انجام ممیزی دوره‌ای عملکرد متولی صدور گواهی‌نامه، آزمایشگاه‌های تایید صلاحیت شده، شرکت‌های بازرسی تایید شده و نهادهای گواهی دهنده (CB) تایید صلاحیت شده که به ترتیب به الزامات ISO/IEC/17021, ISO/IEC/17020 ,ISO/IEC/17025 مي‌بايستي متعهد و پایبند باشند، تهیه دستورالعمل‌های مقتضی به منظور تمدید گواهی‌های کالا و آزمایشگاه‌های مرجع.
 13. برنامه‌ريزي و هماهنگي‌هاي لازم با سازمان‌هاي ذيربط خارج از صنعت نفت به‌ منظور تاييد صلاحيت مراكز آزمايشگاهي، شركت‌هاي بازرسي و يا بازرسين شخص ثالث داخلي يا خارجي مطابق با نظام تاييد صلاحيت ايران (IAS)، همکاری در اعتبار بخشی شرکت‌های بازرسی، بازرسان فنی و آزمایشگاه‌ها بر اساس مقررات نظام ملی تایید صلاحیت سازمان ملی استاندارد.
 14. برنامه‌ريزي براي صدور گواهي‌نامه‌هاي كيفيت بين المللي جهت اقلام توليدي سازندگان داخلي با هدف صادرات محصولات توليد داخل و اطمينان استفاده از توليدات داخل توسط شركت‌هاي تابعه، برنامه‌ریزی به منظور هماهنگی روشهای صدور گواهی با روشهای جاری انستیتو نفت آمریکا API و تبدیل نمودن متولی صدور گواهی کیفیت کالا (IPI) به معادل انستیتو نفت آمریکا( API )، رایزنی‌های مقتضی با موسسه API و ISO جهت امکان اعتبار‌بخشی بین‌المللی به گواهی‌های صادره و هماهنگی با انجمن‌ها به منظور جذب و توجیه شرکت‌ها جهت اخذ گواهی‌های ذی‌ربط.
 15. برنامه‌ریزی و نظارت بر عملکرد متولی تائید صلاحیت آزمایشگاه‌های مرجع، تشکیل منظم جلسات هماهنگی با نهادهای ذی‌ربط به منظور بهینه نمودن پیشبرد امور طرح و تهیه گزارشات مربوطه برای مقامات ذی‌ربط.
 16. تائيد صلاحيت تشكيل انجمن‌ها، تشكل‌هاي توليدي، تجاري‌ در صنعت نفت به منظور صدور مجوز تشكيل و نظارت بر آنها با رعايت مقررات و قوانين.
آشنايي با مدير كل: (سوابق تحصيلي/ سوابق كاري/ سوابق پژوهشي)


ساختار اداره كل: (معاونت ها و كارگروه هاي تخصص) 
اقدامات شاخص
برنامه ريزي و مديريت مستمر کسب و کار زنجيره تأمين کالاي صنعت نفت
بازطراحي سامانه اختصاصي تأمين الکترونيکي کالاي صنعت نفت با رويکرد تعامل با سامانه ستاد
سياستگذاري طبقه بندي و كدينگ صنعت نفت
ايجاد ساختار يكپارچه معرفي محصولات در فهرست بلند (AVL) وزارت نفت
سياستگذاري ، مديريت و نظارت بر اجراي قانون حدكثر استفاده از توان توليدي و خدماتي در تامين نيازهاي كشور
نظارت عاليه بر پروژه "خريد خدمات يكپارچه سازي و تلفيق طبقه بندي كالا "
بازنگری و به‌ روزرسانی ضرایب تعرفه‌اي و حقوق ورودي اقلام و کالاهای مورد نياز صنعت نفت جهت اعمال در مقررات صادرات و واردات كشور به صورت ساليانه
استفاده ازتسهیلات تعرفه‌اي مندرج در قانون صادرات و واردات کشور در ارتباط با واردات اقلام و تجهيزات مورد نياز پروژه‌های وزارت نفت
اجرايي نمودن سياست‌هاي حمایت از ساخت داخل از طریق شناسائی، تهيه و انتشار فهرست اقلام خارجی دارای تولید مشابه داخلی در صنعت نفت جهت اعمال ممنوعیت خريد خارجي و انعكاس به مراجع ذی‌ربط
رسيدگي به مسائل و مشكلات سازندگان و توليدكنندگان در حوزه صنعت نفت و ارائه راهكارهاي مناسب
تدوين و به روزرساني دستورالعمل‌ها و ابلاغیه‌های حمایتی مورد نیاز و بازنگری در قوانین و آيين‌نامه‌ها
پيگيري‌هاي لازم جهت الزام نمودن شركت‌هاي توليد‌كننده حاضر در فهرست بلند منابع واحد دستگاه مركزي وزارت نفت به دريافت گواهي‌نامه تائيد صلاحيت محصول از شعبه نهاد صدور گواهي‌نامه كيفيت،
پيگيري تهيه فهرست بلند آزمايشگاه‌هاي مرجع با استفاده از توانمندي‌هاي موجود در كشور و با همكاري ساير دستگاه‌ها و ذي‌نفعان مرتبط
 بازرسي و ارزيابي دوره‌اي شركت‌هاي حاضر در فهرست بلند منابع واحد دستگاه مركزي وزارت نفت
ايجاد زير ساخت‌هاي لازم جهت تقويت و توسعه بازار شعبه نهاد صدور گواهي‌نامه كيفيت انجمن نفت وفق مسئوليت رگولاتوري و در راستاي رفع نياز شركت‌هاي زير مجموعه وزارت نفت .
پيگيري‌هاي مربوط به بند ث زير بند5 اتخاذ سياست‌هاي حمايتي در مورد شركت‌ها و مؤسسات داخلي حوزه صنعت نفت، گاز، پتروشيمي و پالايش به منظور توانمندسازي و افزايش توان رقابتي آنها جهت ساخت تجهيزات و صدور خدمات فني و مهندسي در عرصه‌هاي بين‌المللي و در راستاي ارتقاي شاخص‌هاي بهره‌وري در اقتصاد ملي .
پيگيري‌هاي مربوط بند ج زير بند 2- برقراري روابط بين‌اللمللي، مذاكره و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها و مقاوله‌نامه‌هاي دو يا چند جانبه با دولت‌ها و مؤسسات بين‌المللي در زمينه‌هاي علمي، فني، صنعتي، تجاري و سرمايه‌گذاري در صنعت نفت، گاز، پتروشيمي و پالايشي به نمايندگي از طرف دولت با رعايت قوانين.
بند 10 اقتصاد مقاومتي، حمايت همه جانبه هدفمند از صادرات كالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوري مثبت از طريق
 • تسهيل مقررات و گسترش مشوق‌هاي لازم
 • گسترش خدمات تجارت خارجي و ترانزيت و زير ساخت‌هاي مورد نياز
 • تشويق سرمايه‌گذاري خارجي براي صادرات
- برنامه‌ريزي توليد ملي متناسب با نيازهاي صادراتي، شكل‌دهي بازارهاي جديد، و تنوع بخشي پيوندهاي اقتصادي با كشورها به ويژه كشور‌هاي منطقه
 • استفاده از ساز و كار مبادلات تهاتري براي تسهيل مبادلات در صورت نياز
 • ايجاد ثبات رويه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پايدارسهم ايران در بازارهاي هدف

 
 
پورتال هاي مورد استفاده لينك پورتال
پورتال سامانه تأمين الکترونيکي کالاي وزارت نفت ep.mop.ir
سامانه توان ايران WWW.TAVANIRAN.IR


 


نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی طرح ها - جدید

1400/2/18 شنبه
ماموريت اداره كل :        
اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرحها در راستای پیاده‌سازی و برقراری نظام فنی و اجرایی هماهنگ در سطح صنعت نفت بمنظور استقرار نظامي يكپارچه براي مديريت كليه مراحل طرح‌ها با رويكرد جهش توسعه فناوري در صنعت نفت و گاز، از طریق تهیه و تدوین روش‌ها، معیارها و استانداردهای فنی و همچنین استقرار نظام نظارت و ارزشیابی طرح‌ها و پروژه‌های صنعت نفت اقدام مینماید.
از جمله وظايف و ماموريت هاي اين اداره كل مي توان به موارد ذيل اشاره كرد.
 • تقويت ظرفيت ملي پيمانكاري و به روز كردن نظام اجراي پروژهها
 • تدوین دستورالعمل‌ها و روش‌های تشخیص صلاحیت پیمانکاران و مشاوران صنعت نفت و شناسایی و پایش صلاحیت شرکت‌های توانمند در حوزه‌های بالادست و پایین دست
 • تدوين ضوابط ارجاع كار براي اجراي طرح ها و پروژه هاي صنعت نفت
 • تدوين اسناد همسان و فهارس بهاي تخصصي صنعت نفت
 • نظارت و ارزشیابی طرح ها و پروژه های صنعت نفت در خصوص چگونگی پیاده سازی اسناد و مدارک مهندسی ابلاغی و اخذ بازخوردهای مربوط
 • تهیه و تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ها و اسناد پشتیبان نظام فنی و اجرایی طرح ها و پروژه های صنعت نفت
 • ارتقای استانداردهای مهندسی در بخشهای بالادستی و پایین دستی صنعت نفت

آشنايي با مدير كل: (سوابق تحصيلي/ سوابق كاري/ سوابق پژوهشي)


نام و نام خانوادگی:  
امید شاکری

سوابق تحصیلی (از آخرین به قبل)
 • دکتری تخصصی مدیریت تکنولوژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی- 1399
 • کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های انرژی دانشگاه صنعتی شریف 1380           
 • کارشناسی مهندسی مکانیک (حرارت و سیالات) - دانشگاه صنعتی امیرکبیر 1378
سوابق کاری (از آخرین به قبل)
 • مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح ها - معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری - از اردیبهشت 1397 تاکنون
 • مدیرکل امور پژوهش - معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت از آبان 1395 تا اردیبهشت 1397
 • رئیس نظارت و ارزیابی عملکرد امور پژوهش معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت از تیر 1395 تا آبان 1395
 • رئیس پژوهش و فناوری - شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از فروردین 1386 تا تیر 1395
 • مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت - شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از شهریور 1384 تا اسفند 1385
 • رئیس تجهیزات تجاری - مدیریت صنعت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از مرداد 1383 تا شهریور 1384
 • كارشناس ارشد بهينه‌سازي انرژي - مدیریت صنعت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از خرداد1380 تا مرداد 1383
ساير مسئوليت ها و فعاليت ها
 • عضو اصلي هيئت مديره انجمن نفت ايران
 • عضو كميته فني بازرگاني دستگاه مركزي وزارت نفت
 • عضو و دبير شوراي سياست‌گذاري استانداردهاي صنعت نفت
 • عضو اصلي هيئت مديره شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت
 • عضو كميسيون دائمي هيئت امنا و شوراي پژوهش موسسه مطالعات بين‌الملل انرژي
 • عضو کمیته مالکیت فکری صنعت نفت (با حکم وزیر نفت)
 • دبیر شورای توسعه فناوریهای انرژی کارآمد، تجدیدپذیر و محیط زیست وزارت نفت
 • نماینده وزارت نفت در ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • نماینده وزارت نفت در کارگروه سیاستگذاری و برنامهریزی ستاد توسعه فناوریهای انرژیهای تجدیدپذیر - معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری
 • نماینده وزارت نفت در مرکز فناوری اقلیم و شبکه (CTCN) مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری
 • نماینده وزارت نفت در اجرای تفاهم نامه مشترک با وزارت نیرو در حوزه پژوهش و فناوری
 • عضو کارگروه توسعه و انتقال فناوری شورای عالی راهبری کنوانسیون تغییر اقلیم وزارت نفت
 • عضو کمیته راهبری، رئیس کمیته علمی و دبیر جایزه ملی مدیریت انرژی ایران (تفاهمنامه پنج جانبه شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، سازمان بهره وری انرژی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان مدیریت صنعتی)
 • عضو شورای مدیریت مرکز نوآوری و فناوری ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
 • رئیس کمیته مدیریت دانش شرکت بهینه سازی مصرف سوخت
 • عضو کمیته مدیریت تقاضای برق شرکت توانیر
 • نایب رئیس کمیته فنی ISIRI/TC242: Energy Management- سازمان ملی استاندارد
 • رئیس کمیته فنی ISIRI/TC248: Sustainability Criteria for Bioenergy- سازمان ملی استاندارد
 • نایب رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن علمی احتراق ایران
سوابق علمی/پژوهشی
 • مرجع کاربردی مدیریت انرژی در واحدهای صنعتی گردآوری و تألیف : کامبیز رضاپور، امید شاکری، رضا عفت نژاد، حشمت ا... اکبری، شیرزاد حسن بگیانتشارات شرکت بهینه سازی مصرف سوخت 1390.
 • امید شاکری، ابراهیم معینی - تأملی بر تبعات پیوستن کشورهای در حال توسعه به سازمان تجارت جهانی با توجه به الزامات موافقت نامه جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری (TRIPS) و ارائه پیشنهاداتی برای ایران نشریه علمی و ترویجی سیاستنامه علم و فناوری تابستان 1394.
 • شیما جواهری، امید شاکری، حسین صادقی، برات قبادیان - ارزیابی اقتصادی تولید بیودیزل از گیاه نوروزک- کنفرانس سراسری محیط زیست و انرژی ایرانمرداد 1393.
 • لیلا سمیعی، امید جلالی، امید شاکری- پتانسیل سنجی استانهای کشور در زمینه استفاده از ضایعات کشاورزی جهت تولید پلت سوختی - سومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی اسفند 1392.
 • امید شاکری، امید جلالی، عقیل براتی امکانسنجی فنی و اقتصادی استفاده از موتورخانه های چگالشی در مصارف خانگی - نهمین همایش بین المللی انرژیاسفندماه 1391.
 • آسیه رحیمخانی، حسین صالحیوزیری، محمدحسین بصیری، امید شاکری، عقیل براتی. زغالسنگ دوغابی (CWM)، فناوری پاک در حوزه زغالسنگ. اولین کنفرانس فناوریهای معدنکاری ایران، دانشگاه یزد شهریور 1391.
 • محبوبه زمانی نژاد، وهاب مکاری زاده، زهره سلیمیان، امید شاکری - امکان سنجی بکارگیری بکارگیری تولید همزمان برق و حرارت در صنایع کانی غیرفلزیبیست و پنجمین کنفرانس بین المللی برق.
 • محبوبه زمانی نژاد، وهاب مکاری زاده، زهره سلیمیان، امید شاکری. تعیین شاخص های مؤثر بر استفاده از تولید همزمان برق و حرارت در صنایع کشور و اولویتبندی صنایع بر این اساس. بیست و پنجمین کنفرانس بین المللی برق.
 • سعید عالم ورزنه اصفهانی، رامین میرزا طلوعی، امید شاکری، امید جلالی، مهدی اشجعی - امکانسنجی فنی و اقتصادی استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای در سیستم های حرارت مرکزی - هفتمین همایش ملی انرژی دیماه 1388.
 •  هومن فرزانه، امید شاکری، مهرنوش دشتی، محمد قانع - تدوین استراتژی مدیریت توزیع یارانه های انرژی در صنایع به شدت انرژی بر - هفتمین همایش ملی انرژی دیماه 1388.
 • محبوبه زمانی نژاد، وهاب مکاری زاده، قاسم عرب، امید شاکری - شناسایی صنایع مستعد تولید همزمان برق و حرارت در کشور هفتمین همایش ملی انرژیدیماه 1388.
 • برات قبادیان، هادی رحیمی، امید شاکری، امید جلالی بررسی رویکرد خودروسازان جهان در ارائه محصولات سازگار با سوخت تجدیدپذیر بیواتانول - هفتمین همایش ملی انرژی دیماه 1388.
 • برات قبادیان، هادی رحیمی، امید شاکری، امید جلالی بررسی تأثیر سوخت گیاهی بیواتانول بر چند ویژگی مهم سوختی بنزین - هفتمین همایش ملی انرژیدیماه 1388.
 • برات قبادیان، هادی رحیمی، حسن جعفری، امید شاکری، امید جلالی تأثیر افزودن اتانول به بنزین بر رفتار خوردگی قطعات سامانه سوخت رسانی خودرو - ششمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز - آبانماه 1388.
 • امید شاکری، عقیل براتی امکانسنجی صادرات گاز طبیعی بوسیله کشتی CNG- سومین همایش ملی تخصصی گاز ایران - تهران - مهرماه 1388.
 • امید شاکری، امید جلالی برنامه جایگزینی گاز طبیعی در سیاست های راهبردی بهینه سازی مصرف انرژی صنایع کشور و دستاوردهای حاصل از آن اولین همایش ملی تخصصی گاز ایران دانشگاه شیراز - آبانماه 1385.
 • عباس عباسی، امید شاکری، قاسم عرب ممیزی انرژی در کارخانه شیشه همدان نشریه انرژی ایران (علمی، ترویجی) شماره 25 بهمن 1384.
 • سپهر صنایع، حسین بابائی توسکی، حمزه جعفر کریمی، منصور فخری، شاهرخ زندیه وکیلی، محمود جهانی، امید شاکری، حبیب ا... فولادی بررسی وضعیت کوره ها و مشعل های واحدهای صنعتی استان تهران در رشته های ذوب و عملیات حرارتی فلزات و ذوب شیشه اولین کنفرانس احتراق ایران دانشگاه تربیت مدرس - بهمن 1384.
 • سیدحسین علوی زاده، امید شاکری صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از سیستم تولید همزمان بجای تولید جداگانه قدرت و حرارت در شرکت صنعتی بهشهر اولین همایش بهینه سازی مصرف سوخت در صنعت خرداد1383.
 • O.Shakeri, O.Jalai, A.Barati, “Technology Policy for Micro-CHP Deployment in the Iranian Market”, International Association for Management of Technology (IAMOT) 2015 8-11 June 2015, Cape Town, South Africa, Accepted to present
 • Gh.Arab, O.Shakeri, A.Barati, “Optimization of the Glass Melting Process through Waste Heat Recovery”, 22nd World Energy Congress (WEC 2013), 13-17 Oct. 2013, Daegu, South Korea, Accepted to present
 • K.Rezapour, H.Akbari, O.Shakeri, F.Amin Salehi, "Energy Management Guidelines for the Iranian Industries Based on Case Studies", 13th IIES International Oil & Gas Conference: "Energy Management, Policies and Experiences", 30 Nov-1 Dec 2008, Tehran, Iran
 • S.Sanaye, H.Babaie Touski, H.Jafar Karimi, O.Shakeri, "Economic Assessment of Replacing the Current Running Industrial Burners with High-Efficiency Burners in Various Industries", 13th IIES International Oil & Gas Conference: "Energy Management, Policies and Experiences", 30 Nov-1 Dec 2008, Tehran, Iran
ساختار اداره كل: (معاونت ها و كارگروه هاي تخصص)
 • گروه ضوابط فني و استانداردهاي طرح ها و پروژه ها
 • گروه ارزيابي صلاحيت مشاوران و پيمانكاران و ضوابط ارجاع كار
 • گروه امور مرتبط با پيمان ها و برآوردهاي مهندسي
 • گروه نظارت و ارزشيابي طرح ها و پروژه ها
اقدامات شاخص
ارزيابي صلاحيت مشاوران و پيمانكاران
تدوين شرح خدمات و اسناد همسان
تدوين و بازنگري استانداردها و ضوابط فني
تهيه و به روز رساني فهارس بها و برآوردهاي مهندسي
نظارت و ارزشيابي طرح ها و پروژه هاي صنعت نفت
تمشيت امور مربوط به دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت
تهیه و تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ها و اسناد پشتیبان نظام فنی و اجرایی طرح ها و پروژه های صنعت نفت
برگزاري مجمع حقوقي قراردادي براي پاسخگويي به ابهامات و سوالات دست اندركاران معاملات در صنعت نفت

 
پورتال هاي مورد استفاده لينك پورتال
اداره کل نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی طرح ها (تا سال 1398) det-mop.ir
امور استانداردها و ضوابط فنی (از سال 1398 تا کنون) ips.mop.ir
سامانه اطلاعات عوامل نظام فني و اجرايي كشور Sajar.mporg.ir
نظام فنی و اجرایی کشور sama.mporg.ir
پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور cdb.mporg.ir
پایگاه اطلاع رسانی مناقصات کشور iets.mporg.ir


 


فناوری - جدید

1400/2/15 چهارشنبه
تاريخچه  اداره كل:
اداره كل امور فناوري در سال 1388 به منظور توسعه توان فناورانه صنعت نفت در ساختار معاونت پژوهش و فناوري وزارت نفت ايجاد گرديد. رسالت  آن شامل سیاستگذاری، راهبری و نظارت حاکمیتی بر توسعه فناوریهای بالادستی و پایین دستی مي‌باشد.

چشم انداز اداره كل:
- افزایش قابلیت رقابت فناورانه صنعت نفت از طریق همکاریهای بین المللی فناورانه
- جذب و انتقال فناوریهای نو ظهور و نوین به درون صنعت نفت با تاکید بر توسعه درون زا و برون نگر

ماموريت اداره كل :
توسعه توان فناورانه صنعت نفت از طریق سیاستگذاری، راهبری و نظارت حاکمیتی بر توسعه زیست‌بوم فناوري و نوآوري صنعت نفت، استقرار پلتفرم مجازي زیست‌بوم،  آینده نگاری فناوری، تدوین نقشه راه توسعه فناوریهای بالادستی و پایین دستی، فن‌ بازار، تاسيس صندوق پژوهش و نوآوری نفت، راه‌اندازي مراكز اقماري نوآوري در دانشگاه‌ها، نمايشگاه دائمي و ادواري

اهداف اداره كل:
راهبري، سياستگذاري و برنامه‌ريزي به منظور توسعه توان فناورانه صنعت نفت از طريق اجراي طرح‌ها و برنامه‌هاي آينده‌نگاري فناوري، ديپلماسي فناوري، انتقال و توسعه انتقال فناوريهاي پيشرفته و اعمال نظارت عاليه حاكميتي بر اجرا و بروزرساني نقشه راه فناوري، به روز رساني سامانه ها ، مستندسازي و ارزشيابي طرح هاي فناوري در بخش‌هاي بالادستي و پائين‌دستي در سطح صنعت نفت

راهبردهاي اداره كل:
مهمتریــن جریانهــای فکــریِ ترســیم‌کننــده‌ نحــوه دخالــت هوشــمندانه و پیشدســتانه دولــت در توســعه اقتصــادی کشــورهای در حــال توســعه، توجه به مباني نظري‌اي همچون؛ سیاست صنعتی نوین، فرارسی (کچاپ)، سیاستگذاری نوآوری و سیاستگذاری توليد و کارآفرینی مي‌باشند.
در حــوزه توليد، کارآفرینــی و نــوآوری بــا مداقــه دقیــق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي ابلاغي مقام معظم رهبري، اسناد بالادستي، گــزارشات و رتبــه‌بنــدی‌هاي معتبر بیــن‌المللــی در حــوزه توليد و کارآفرینــی و نــوآوری و کســب وکار، مبــادرت بــه شناســایی ارکان و شــاخصهای اساسي توسعه کشــور خصوصا در صنعت نفت شد. گــزارش‌هــا و رتبــه بنــدی‌هــای مــورد توجه عبارتنــد از؛
سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي ابلاغي مقام معظم رهبري
نقشه جامع علمي كشور
ساير اسناد بالادستي
شاخص" نوآوری جهانی"
شاخص "رقابت پذیری جهانی"
شاخص "رقابت پذیری اقتصادي"
شاخص "دیده بان جهانی کارآفرینی"
شاخص "جهانی کارآفریني"
شاخص "سهولت کسب و کار"
 • شاخص "نماگر نوآوری اتحادیه اروپا"
حاصــل ایــن بــررسي دقیــق، اســتخراج چارچــوب مفهومــی، جهـت ارائـه یـک توضیح جامـع و علّی-معلولـی، در مـورد چگونگی توســعه فعاليتها در وزارت نفت، از ســطح «ارکان» بنیــادی و زیربنایــی، تــا دســتیابی بــه نتایــج ســطح بالاتــر یعنــی «ارتقــای اکوسیسـتم‌هـای توليد و کارآفرینـی مبتنـی بر نـوآوری» تا نهایتا دسـتیابی بــه نتیجـه غایــی یعنــی «دســتیابی بــه یــک اقتصــاد کارآفریــن و نــوآور» بــود. بــه عبــارت دیگــر، دســتیابی بــه نتیجــه غایــی یعنــی «دســتیابی بــه یــک اقتصــاد کارآفریــن و نــوآور» نیازمنــد دخالــت دولــت جهــت ارتقــای ارکان بنیــادی و زیربنایــی اســت.
بــرای تهیــه ایــن گزارش، ابتــدا سعي شده است براساس پارامترهاي فوق‌الذكر، مبنايي جهت ارزيابي و نگاشت اقدامات، متناظر با شاخص‌هاي جهاني و همچنين نيازهاي داخل كشور از طريق توجه به نقاط ضعف و قوت تدوين گردد و برنامه‌هاي تحول آفرین جهت نوآوري و جهش توليد و کارآفرینـی در صنعت نفت كشور ارائه گردد. از جمله شاخص‌هاش مطالعه شده، شاخص رقابت پذيري اقتصادي است كه در ادامه عوامل مهم و الزامات پايه‌اي براي موفقيت در اين شاخص ارائه شده است.

آشنايي با مدير كل:
(سوابق تحصيلي/ سوابق كاري/ سوابق پژوهشي)
جناب آقاي دكتر رياحي فارغ التحصيل دكتري مهندسي برق از دانشگاه تربيت مدرس مي‌باشند. از سال 1380 در سمت‌هاي مختلف صنعت نفت از جمله مدير مهندسي پروژه‌ توسعه فاز 20-21 شركت نفت و گاز پارس حضور فعال داشتند. در  سال 1396 از طرف معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت، جناب آقاي مهندس بيطرف و با عنايت به تعهد و توانمندي‌هاي اجرايي ايشان به سمت  مدير كل امور فناوري منصوب گرديدند.


ساختار اداره كل:
(معاونت ها و كارگروه هاي تخصصی)


 

 
اقدامات شاخص
1. آينده‌نگاري فناوري
2. مشاركت در توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت
3. مشاركت در توسعه نمايشگاه دائمي نفت
4. عضويت در شورای سياستگذاري نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
5. توسعه پلتفرم مجازي زیست بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت
6. انعقاد تفاهمنامه همکاری فناورانه با پارک های فناوری
7. مشاركت در نظارت بر پیوست انتقال فناوری قراردادهای نفتی
8. مشاركت در توسعه فن بازار جامع صنعت نفت
9. عضويت در شوراي توسعه فناوري
10. مشاركت در تدوين نظام‌نامه پژوهش و فناوري صنعت نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي
11. پيگيري ايجاد مراكز نوآوري صنعت نفت در دانشگاه‌هاي كشور
پورتال هاي مورد استفاده  لينك پورتال
جهت درج اخبار Fanavari.mop.ir 
 پلتفرم عرضه و تقاضا OITP.ir 


پژوهش - جدید

1400/1/21 شنبه
تاريخچه  اداره كل امور پژوهش:
اداره كل امور پژوهش، در سال 1377 به عنوان يكي از واحدهاي زيرمجموعه معاونت منابع انساني و مديريت وقت وزارت نفت با مأموريت انجام پژوهش‌هاي راهبردي درحوزه منابع انساني تشكيل گرديد. در سال 1382 اين اداره كل از معاونت منابع انساني منفك و به معاونت امور مهندسي و فناوري ملحق و سپس درسال 1384 مجدداً  به معاونت منابع انساني و مديريت منتقل گرديد. با تجديد ساختار سازماني معاونت توسعه منابع انساني و مديريت در سال 1387 و تغيير عنوان آن به معاونت توسعه منابع انساني و پژوهش، اداره كل امور پژوهش با توسعه ساختار تا سال 1388 همچنان زير مجموعه آن معاونت قرار داشت. در سال 1388، معاونت پژوهش و فناوري با هدف ایجاد تحول اساسی در راهبردهای پژوهش و فناوری و تجهیز صنعت نفت به فناوری‌های پیشرفته جهت ارتقای کیفیت و کمیت عملیات صنعتی و اجرا و انجام طرح‌ها و پروژه‌هاي پژوهشي در سطح وزارت نفت ايجاد گرديد و اداره كل امور پژوهش با مأموريت‌هاي وسيع‌تري نظير سياستگذاري، راهبري، نظارت و حمايت از طرح‌ها و پروژه‌هاي پژوهشي (بالادست و پايين‌دست) علاوه بر حوزه‌هاي راهبردي و منابع انساني به معاونت پژوهش و فناوري انتقال يافت. درسال 1396 با تصويب وزير وقت نفت مبني بر ادغام دو معاونت امور مهندسي و معاونت پژوهش و فناوري، معاونت جديدي با عنوان معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت با پنج اداره كل ايجاد گرديد كه اداره كل امور پژوهش، پس از بازنگري در اهداف و تعريف و ترسيم شرح وظايف متناسب با ساختار جديد همراه با توسعه سازماني، به عنوان يكي از پنج اداره كل تابعه معاونت جديد، در حال انجام ماموريت‌هاي محوله مي‌باشد.

 چشم انداز اداره كل:
تحول اساسی در راهبردهای پژوهش و فناوری و تجهیز صنعت نفت به فناوری‌های پیشرفته جهت ارتقای کیفیت و کمیت عملیات صنعتی و اجرای طرح‌ها در سطح صنعت نفت


 ماموریت اداره كل
سياستگذاري، برنامه‌ريزي، ارزيابي عملكرد و نظارت بر حسن انجام امور پژوهشي در ارتباط با مراكز پژوهشي و دانشگاهي


اهداف اداره كل:
 • سیاست‌گذاری، راهبری و مدیریت
 • ارزيابي عملكرد و نظارت بر حسن انجام امور پژوهش
راهبردهاي اداره كل:
1- تمركز به نقش پژوهش در توليد علم و تحقيقات پايه بعنوان زيربناي شبكه علم، فناوري و توليد محصول تجاري و  راه‌حل‌هاي راهبردي
2- تمركز بر ايجاد روابط پويا و متعامل بين عوامل و مولفه‌هاي فعاليت‌هاي، پژوهشي با فعاليت‌هاي پژوهشي با فعاليت‌هاي فناوري و تجاري‌سازي بمنظور موفقيت در توليد محصول تجاري
3- ايجاد روابط پويا و متعامل با ظرفيت‌هاي مراكز علمي معتبر دنيا با مراكز علمي داخل كشور در ارتقاء شبكه قطب‌بندي علمي صنعت نفت
4- اعمال سياست‌هاي اجرايي لازم در يكپارچه‌سازي فعاليت‌هاي پژوهشي در بخش‌ها و حوزه‌هاي مختلف صنعت نفت مطابق نظام جامع پژوهش، فناوري و نوآوري
5- ايجاد الگو و ساختار مناسب و روشمند، در اجراي وظايف نظارتي بر طرح‌هاي پژوهشي بمنظور مصرف بهينه و اثر‌بخشي منابع
6- هماهنگي و همكاري لازم با مديران پژوهش و فناوري چهار شركت اصلي


آشنايي با مدير كل: (سوابق تحصيلي/ سوابق كاري/ سوابق پژوهشي)
سوابق تحصیلی (از آخرین به قبل):
 • کارشناسی‌ارشد - مهندسی نفت (مخازن هیدروکربوری)
 • دوره حرفه‏‌ای مدیریت پروژه از دانشگاه گرونوبل فرانسه
 • کارشناسی- مهندسی نفت
 •  مدرک حرفه‌ای مدیریت پروژه با رویکرد شایستگی از مؤسسه Appic استرالیا
 •  مدرک حرفه‌‏ای حفاری در آب‏های عمیق از شرکت‌های  Espriz, OCS, Caledonia
 • دوره بازاریابی بین‏‌المللی (برای مدیران و نمایندگان وزارتخانه‌های انرژی کشورهای عضو همکاری اکو)، ارائه شده توسط اساتید منتخب اپک
شرکت ملی گاز

عناوین پایان‌نامه‌ های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز به نشانی  http:// research.nigc.irبه تفکیک، همراه با روند حمایت، نحوه بررسی و فرم‌های درخواست مشخص‌اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توان با شماره  84875041 (021) تماس حاصل نمود.


•شرکت ملی پالایش و پخش

عناوین اولویت‌های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نشانی www.niordc.ir  بخش نقشه راه پایان‌نامه‌ های دانشجویی همراه با نحوه ارائه درخواست، فرمت پروپوزال و سایر اطلاعات آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می‌توان با شماره‌های 61638729 (021) و 61639035 (021) تماس حاصل نمود.


•شرکت ملی نفت

اولویت‌های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به نشانی rtd.nioc.ir بخش در منوی پروژه‌ها به تفکیک شرکت‌های تابعه متقاضی، همراه با اطلاعات پروژه های پژوهشی و دانشجویی خاتمه یافته، آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توان با شماره 88661322 (021) تماس حاصل نمود.


شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی
اولویت‌های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت پتروشیمی به نشانی www.npc-rt.ir  در بخش حمایت از  پایان‌نامه‌ ها، آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توان با شماره 88064261 (021) تماس حاصل نمود.
سوابق کاری (از آخرین به قبل):
 • مديركل امور پژوهش
 • مشاور معاون وزیر و سرپرست اداره کل امور پژوهش
 •  عضو علی‏‌البدل هیأت مدیره شرکت بهینه ‏سازی مصرف سوخت با حکم مقام عالی وزارت (از سال 95 تا کنون)
 •  مدیر برنامه‌‏ریزی و سیستم‏ های شرکت بهینه‌‏سازی مصرف سوخت (همزمان مسؤولیت بخش مدیریت انرژی)
 • مسئول طرح ایجاد دفتر مدیریت پرژه PMO در شرکت بهینه‌‌سازی مصرف سوخت
 •  رئیس مطالعات و برنامه‌‌ریزی راهبردی آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران
 •  رئیس آموزش‌‌های فنی و تخصصی شرکت ملی نفت ایران
 • کارشناس‌ارشد مهندسی مخازن طرح نفت سنگین در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران
 •  کارشناس‌ارشد مهندسی مخازن طرح توسعه میدان پارسی در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران
 • کارشناس‌ارشد مهندسی مخازن طرح 8 میدان نفتی
سوابق علمی/پژوهشی:
 • امکان‌سنجی ازدیاد برداشت میکروبی در میدان پارسی- سال 84
 • مدرس دوره‏‌های تخصصی مهندسی نفت (ازدیاد برداشت، چاه‌‏پیمایی، چاه‌‏آزمایی و خواص سنگ و سیالات مخازن) در مجموعه‏‌های آموزشی شرکت ملی نفت ایران
 • مدرس دوره‌‏های GASIFICATION در موسسه انرژی دانشگاه تهران
 • مدرس دوره‌‏های حرفه‌‌ای مدیریت پروژه، مدیریت ریسک و مدیریت تدارکات پروژه موسسه انرژی دانشگاه تهران و موسسه مطالعات بین‌‏المللی انرژی
 • طراحی و ایجاد دفاتر مدیریت پروژه (PMO) در مجموعه‌‏های مختلف (آموزش مرکزی نفت- سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت)
 • طراحی برنامه حرفه‌ای‏گرایی در مجموعه صنعت نفت  (PROFESSIONALISM)
 • سخنران کلیدی در همایش‌‏های ملی و بین ‏المللی مدیریت انرژی صنعت نفت، توسعه منابع انسانی، مهندسی مکانیک در ساخت‌وساز شهری، مدیریت انرژی در ساختمان
 • طراحی ماتریس حرفه‌‏ای اولین سکوی نیمه شناور ایران (سکوی ایران امیرکبیر)، با همکاری پروفسور گراهام گورلای و دکتر دیوید اور
 • کتاب استاندارد مدیریت انرژی (ISO50001) با همکاری محمد اسلامی و آناهیتا علی بالازاده
 • عضویت‌های ملی و بینالمللی
 • انجمن بین‌‌المللی مهندسی نفت  SPE
 • انجمن مدیریت پروژه آمریکا  (PMI)
 • عضویت در کمیته علمی کنفرانس بین‏‌المللی هیدرات‌‌های گازی (دانشگاه صنعتی شریف)
کارگروه‌های تخصصی
 • کارگروه تخصصی بازنگری نظام پژوهش و فناوری صنعت نفت، تغییر اقلیم وزارت نفت، مشترک فی‌مابین وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زیست‌بانک‌ها، زیست‌فناوری نفت
 • کمیسیون تخصصی برنامه‌ریزی و هماهنگی ستاد توسعه زیست ‌فناوری
کارگروه‌هاي تخصصی فناوری نانو، کاتالیست، تولید مواد شیمیایی پرمصرف، تعیین و احصای نیازهای آموزشی مشاغل حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت، راهبری جشنواره وزارت نفت، بازنگری آیین نامه حمایت از مقالات و تألیفات،  ساماندهی همایش در سطح ستاد وزارت نفت

ساختار اداره كل: (معاونت ها و كارگروه‌هاي تخصصي)


كارگروه تخصصي تدوين جهت‌گيري‌هاي كلان و سياست‌هاي پژوهش، فناوري و تجاري‌سازي وزارت نفت با تركيب اعضا به شرح ذيل:

1- معاون مهندسي پژوهش و فناوري (رئيس كارگروه)
2- مديركل امور پژوهش وزارت نفت (دبير كارگروه)
3- مديركل امور فناوري وزارت نفت
4- مديركل تجاري‌سازي وزارت نفت
5- مديركل نظام فني اجرايي و ارزشيابي طرح‌هاي وزارت نفت
6- مدير كل نظام مديريت دارايي‌هاي فيزيكي وزارت نفت
7- مدير پژوهش و فناوري شركت‌هاي اصلي
8- رئيس پژوهشگاه صنعت نفت
9- رئيس موسسه مطالعات بين المللي انرژي
10- رئيس دانشگاه صنعت نفت
11- سه نفر عضو حقيقي نماينده دانشگاه‌ها، مراكز تحقيقاتي، شركت‌هاي دانش بنيان و شركت‌هاي پيمانكار صنعت نفت به پيشنهاد دبير و موافقت رئيس كارگروه

 
اقدامات شاخص
1- بازنگری و پياده‌سازي نظام جديدپژوهش، فناوري و تجاري‌سازي وزارت نفت
2- نظارت و راهبری اجرا و انجام طرح‌ها وپروژه‌های پژوهشی منعقده با دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي كشور(بالادست و پایین دست)
3- تدوین، ابلاغ و پياده‌سازي شیوه نامه‌ها، آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌های پژوهشی
4- طراحی و استقرار سامانه جامع حوزه پژوهش و فناوری
5- برنامه‌ريزي و برگزاری رویداد پترولیوم تیکاف وزارت نفت
6- ساماندهی حمایت از همایش‌های علمی و پژوهشی

 
 

      
پورتال هاي مورد استفاده - لينك پورتال
پرتال نظام پيشبرد طرح هاي اقتصاد مقاومتي - Nipa.mporg.ir
سمات - Atf.gov.ir
پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران - Irandoc.ir

تماس با اداره‌کل

شماره تماس: 61628016 و 61628017
دبیرخانه: 61628010
نشانی : تهران، خ کریم‌خانزند، خ حافظ، نرسیده به پل حافظ، ساختمان مرکزی ششم، طبقه سوم،

 


فهرست بلند شرکت های انجام دهنده خدمات تعمیرات اساسی ماشین های دوار در صنعت نفت

1399/10/29 دوشنبه
فهرست بلند شرکت های انجام دهنده خدمات تعمیرات اساسی ماشین های دوار در صنعت نفت
 


کسب گواهی‌نامه صلاحیت در حوزه تعمیرات اساسی ماشین‌های دوار صنعت نفت (مورخ 4/9/99)

1399/9/4 سه‌شنبه
با عنايت به مفاد جزء (ر) ماده (2) بخشنامه شماره 404245/99 مورخ 29/7/99 سازمان برنامه و بودجه كشور در خصوص تغییرات ایجاد شده در حوزه خدمات پیمانکاری رشته نفت و گاز مندرج در آيين‌نامه طبقه‌بندي و تشخيص صلاحيت پيمانكاران (مصوبه شماره 48013/ت23251ه مورخ 11/12/81 هیأت محترم وزیران) و درج موضوع خدمات تعميرات اساسي ماشين‌هاي دوار به عنوان یکی از حوزه‌های پیمانکاری رشته نفت و گاز، به اطلاع می‌رساند از تاریخ اجرایی شدن ابلاغیه موردشاره، امکان تهیه فهرست پیمانکاران در این حوزه برای دستگاه مرکزی وزارت نفت، وجود نخواهد داشت و شرکت‌های تابعه وزارت نفت، موظفند در فرایندهای واگذاری خدمات تعمیرات اساسی ماشین‌های دوار، از شرکت‌های دارای گواهینامه صلاحیت معتبر از سازمان برنامه و بودجه دعوت به عمل آورند. بر این اساس با توجه به زمان‌بندی پیش‌بینی شده در بخشنامه مذكور، مقتضي است شركت‌هاي متقاضي جهت حضور در مناقصات آتی شرکت‌های تابعه وزارت نفت در حوزه تعمیرات اساسی ماشین‌های دوار، برنامه‌ریزی و اقدام لازم را جهت اخذ گواهینامه صلاحیت در حوزه پيمانكاري نفت و گاز از سازمان برنامه و بودجه کشور، به عمل آورند. 
 


الزام به دریافت گواهینامه کیفیت محصول کالا و تجهیزات صنعت نفت

1399/8/19 دوشنبه
مطابق ابلاغيه وزير محترم نفت به شماره 390-2/20 مورخ 15/06/1399 منابع سازنده جهت حضور در فهرست بلند منابع واحد دستگاه مركزي(AVL)، از تاريخ ابلاغيه بايستي طي مدت 6 ماه (تا پايان سال جاري) نسبت به دريافت گواهينامه كيفيت محصولات يا فرآيندهاي تحت دامنه شمول، در گروههاي كالايي اعلام شده در فاز اول كالا و تجهيزات مورد تاييد مركز ملي تاييد صلاحيت ايران، اقدام نمايند.


فهرست ممنوعیت خرید خارجی کالاهای دارای تولید مشابه تولید داخل براساس چهار تصویب نامه هیات محترم وزیران

1399/8/19 دوشنبه
اقلام ممنوع الخرید 1-2
ممنوعیت خرید 84 قلم به همراه ابلاغیه وزارتی
ابلاغیه معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت درخصوص هشتاد و پنجمین قلم
 


نظام پژوهش، فناوري و تجاري‌سازي وزارت نفت ابلاغ شد

1399/7/28 دوشنبه
نظام پژوهش، فناوري و تجاري‌سازي وزارت نفت با هدف جذب و توسعه دانش و فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت ابلاغ گرديد. اين نظام‌نامه با رويكرد استفاده از کلیه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های در دسترس و با هدف توسعه فناوری مشتمل بر پنج فرایند 1- تهیه و تصویب سیاست‌ها و راهبردهای فناورانه صنعت نفت، 2- تولید نمونه پایلوت فناوری در بستر زیست‌بوم از طریق قراردادهای پژوهشی، 3- تولید نمونه نیمه‌صنعتی و تجاری‌سازی فناوری‌های راهبردی صنعت نفت در بستر زیست بوم، 4- ارتقاي توانمندی فناورانه صنعت نفت از طریق قراردادهای عملیاتی (پيوست فناوري)" و 5- حل مسائل و چالش‌های جاری پژوهشی و فناورانه صنعت نفت در بستر زیست‌بوم طراحی، تعریف و تدوین گردیده است.
مراحل تدوين اين نظام‌نامه كه به مدت 2 سال به طول انجاميد شامل: مطالعه و بهینه‌کاوی شرکت‌های معتبر نفتی دنیا شامل كشورهاي نروژ، برزيل، چين و عربستان، مصاحبه با مدیران ارشد حوزه پژوهش و فناوری و نيز مديران عمليات صنعت نفت (آسيب‌شناسي نظام‌نامه‌هاي پيشين و دريافت پيشنهادات براي نظام‌نامه فعلي، طراحي مدل مفهومي نظام‌نامه، تدوين فرايندهاي جامع توسعه فناوري، ترسيم نقش تمامي ذي‌نفعان حوزه توسعه فناوري، تدوين شيوه‌نامه‌هاي ذيل هر يك از فرايندها است.
از جمله دستاوردهاي قابل انتظار از استقرار و اجرايي سازي اين نظام نامه در وزارت نفت مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
1- احصای نیازهای فناورانه وزارت نفت به صورت ساختاری نظام‌‌‌مند
2- ایجاد زمینه مشارکت عادلانه کلیه عرضه‌کنندگان فناوری در قالب زيست‌بوم فناوري (شرکت‌های دانش‌بنیان، سازندگان، شرکت‌‌های نوپا و ..)
3- درج پیوست فناوری به عنوان بخش لازم‌الاجرا در قراردادهای عملیاتی
4- پذیرش ریسک تجاری‌سازی محصولات یا فرایندها از طریق خرید یا به‌کارگیری بار اول

دريافت فايل نظام‌نامه
 


نتایج اولیه ارزیابی صلاحیت مراکز نوآوری حوزه مدیریت دارایی فیزیکی

1399/6/5 چهارشنبه
نتایج اولیه ارزیابی صلاحیت مراکز نوآوری حوزه مدیریت دارایی فیزیکی
 


پرسشنامه پیشنهاد دهنده طرح/ پروژه پژوهشی - نمونه فرم پیشنهاد پروژه/ فرصت مطالعاتی

1399/6/3 دوشنبه
پرسشنامه پیشنهاد دهنده طرح/ پروژه پژوهشی

نمونه فرم پیشنهاد پروژه/ فرصت مطالعاتی
 


فرم های ارزیابی مراکز نوآوری مدیریت دارایی فیزیکی وزارت نفت

1399/4/29 یکشنبه
فرم های ارزیابی مراکز نوآوری مدیریت دارایی فیزیکی وزارت نفت لیست نهایی شرکت های مشاور  احراز صلاحیت شده در مدیریت دارایی فیزیکی 

1399/4/29 یکشنبه
 لیست نهایی شرکت های مشاور  احراز صلاحیت شده در مدیریت دارایی فیزیکی اداره کل نظام مدیریت دارایی فیزیکی

1399/8/12 دوشنبه
اهداف، راهبردها و سیاست‌ها
- افزایش قابلیت اطمینان تجهیزات و تاسیسات واحدهای عملیاتی تا سطح تراز جهانی
- افزایش قابلیت دسترسی تجهیزات و تاسیسات واحدهای عملیاتی تا سطح تراز جهانی
- افزایش قابلیت تعمیر پذیری تجهیزات و تاسیسات واحدهای عملیاتی تا سطح تراز جهانی
- استقرار نظام مدیریت دارایی فیزیکی در سطح واحدهای عملیاتی
- استقرار سیستم­های مکانیزه مدیریت دارایی فیزیکی (EAM)
- افزایش مهارت و آموزش های تخصصی
- ایجاد و مدیریت صلاحیت حرفه ای حوزه دارایی های فیزیکی
- کاهش هزینه تمام شده سطح خدمات حوزه دارایی های فیزیکی
- تدوین سیستم مدیریت دارائی فیزیکی
- تدوین تکنیک­های پشتیبان سیستم مدیریت دارائی فیزیکی
- تدوین الزامات زیر ساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه نت
- توسعه و حمایت انجمن­های علمی و تخصصی در حوزه­ مدیریت دارائی فیزیکی
- توسعه و حمایت از فناوری­های نوین مدیریت دارائی فیزیکی
- توسعه منابع انسانی و بازنگری ساختار سازمانی در حوزه مدیریت دارائی فیزیکی 
- تدوین دستورالعمل های بهره گیری از استانداردهای مدیریت دارائی فیزیکی
- تعامل موثر با انجمن­ها، موسسات و مراکز آموزشی و دانشگاه­ها در پیشبرد اهداف مدیریت دارائی فیزیکی
- توسعه نظام مدیریت دارایی فیزیکی صنعت نفت
- توسعه تعهد و نوآوری در حوزه مدیریت دارایی فیزیکی
- ارتقاء سطح خدمات دارایی­های فیزیکی صنعت نفت
- توسعه مدیریت ریسک تجهیزات و تاسیسات 
- توسعه مدیریت هزینه و قیمت تمام شده هر واحد تولید
- توسعه مدیریت دوره نگهداری چرخه عمر دارایی­هایی فیزیکی 
- توسعه نظام بازسازی و نوسازی تجهیزات و تاسیسات در راستای تولید پایدار
- مکانیزاسیون سیستم مدیریت دارایی فیزیکی
- توسعه مدیریت خوردگی صنعت نفت 
- توسعه خدمات پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی
 
سایر برنامه‌ها و اقدامات
- طراحی نقشه راه توسعه مدیریت دارایی فیزیکی
- تدوین ضوابط و مقررات  نت در پروژه ها ی ساخت تاسیسات نفتی
- تدوین احصاء تاسیسات و تجهیزات فرسوده صنعت نفت
- تدوین نظام بازرسی فنی
- تدوین ضوابط و مقررات بازرسی فنی در پروژه ها ی ساخت
- نقشه راه توسعه مدیریت خوردگی
- حوزه نظارت و ارزیابی اداره کل نظام نگهداری و تعمیرات
- ارزیابی مدیریت دارایی فیزیکی صنعت نفت
- ارزیابی مدیریت خوردگی صنعت نفت
- صلاحیت نیروهای متخصص بازرسان فنی
- صلاحیت نیروهای متخصص تعمیراتی
- صلاحیت نیروهای متخصص قابلیت اطمینان
- صلاحیت نیروهای  متخصص بازرسی بر مبنای ریسک
- تحلیل ریشه ای خرابی ها و رخدادهای غیر منطبق وزارت نفت
- نظارت بر الزامات و ظوابط نت و بازرسی فنی پروژه های ساخت
- نظارات عالی بر اجرائ پروژه های بازسازی  و نوسازی صنعت نفت
- حوزه توسعه سامانه های نت  و بازرسی فنی وزارت نفت
- پذیرش، ارزیابی و ثبت فناوری های نوین نت
- توسعه ساختار سازمانی نت و بازرسی فنی
- فعالیتهای جانبی اداره کل نظام نگهداری و تعمیرات
 
آشنایی با مدیرکل

 

نام و نام خانوادگی
محمدکاظم پورچرمی
آخرین مدرک تحصیلی
---
سابقه کار
---
سوابق علمی / پژوهشی
-----
-----
- -----
-----
------
-------
عضویت‌های ملی و بین‌المللی
-
-
-
 
کارگروه های تخصصی
1- مدیریت دارایی های فیزیکی
2- مدیریت خوردگی 
3- تدوین نظام جامع حفاظت کاتدی و اندی صنعت نفت
4- یکپارچه سازی CMMS

تماس با اداره‌کل

-  آدرس : خیابان کریمخان، خیابان حافظ ابتدای پل حافظ پلاک ۵۲۳ طبقه ۴
- تلفن:88925009 و9-616227837    
- نمابر:88897025اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح ها

1399/8/12 دوشنبه

اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح­ها در راستای پیاده سازی و برقراری نظام فنی و اجرایی هماهنگ در سطح صنعت نفت، از طریق تهیه و تدوین روش‌ها، معیارها و استانداردهای فنی و همچنین استقرار نظام نظارت و ارزشیابی طرح­ها و پروژه­های صنعت نفت اقدام می­نماید...


اهداف، راهبردها و سیاست‌ها
اداره کل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح­ها در راستای پیاده سازی و برقراری نظام فنی و اجرایی هماهنگ در سطح صنعت نفت، از طریق تهیه و تدوین روش‌ها، معیارها و استانداردهای فنی و همچنین استقرار نظام نظارت و ارزشیابی طرح­ها و پروژه­های صنعت نفت اقدام می­نماید. سیاست‌گذاری و تدوین ضوابط فنی و مهندسی مشتمل بر اسناد همسان قراردادی، فهرست‌های بهای تخصصی صنعت نفت و معیارها و آیین­نامه­های مهندسی و تدوین دستورالعمل­ها و روش­های تشخیص صلاحیت پیمانکاران و مشاوران صنعت نفت به منظور شناسایی و پایش عملکرد شرکت‌های توانمند و همچنین سیاست­گذاری و تدوین استانداردهای صنعت نفت در حوزه­های بالادست و پایین­دست از اهداف و راهبردهای این اداره کل می‌باشد.
 
برنامه‌ها و اقدامات
1- سیاست‌گذاری و تدوین اسناد نظام فنی و اجرایی طرح ها و پروژه ها در حوزه­های بالادست و پایین دست مشتمل بر:
  الف- تدوین دستورالعمل­ها و روش­های تشخیص صلاحیت پیمانکاران و مشاوران صنعت نفت و شناسایی و پایش صلاحیت شرکت‌های توانمند در حوزه­های بالادست و پایین دست 
  ب- اسناد همسان قراردادی
  ج- معیارها و آیین­نامه­های مهندسی
  د- فهرست‌های بهای تخصصی صنعت نفت 
2- تدوین استانداردهای تجهیزات و خدمات مهندسی صنعت نفت مشتمل و همچنین تعیین سبدهای استاندارد مربوط به ده گروه کالایی اولویت­دار ساخت داخل و ملی سازی استانداردهای IPS
3- تهیه و تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ها و اسناد پشتیبان نظام فنی و اجرایی طرح ها و پروژه های صنعت نفت، مشتمل بر شرح خدمات، نظام‌ها و رویه‌های کاری فرآیندهای مدیریت پروژه
4- تمشیت امور برگزاری ادوار سالانۀ «جایزۀ سرآمدی و بهبود مستمر صنعت نفت»
5- تمشیت امور مرتبط با تدوین، پیاده‌سازی و نظارت بر «نظام جامع مطالعات ارزش صنعت نفت»
6- نظارت و ارزشیابی طرح ها و پروژه های صنعت نفت در خصوص چگونگی پیاده سازی اسناد و مدارک مهندسی ابلاغی و اخذ بازخوردهای مربوط
 
آشنایی با مدیرکل


نام و نام خانوادگی
امید شاکری
سوابق تحصیلی (از آخرین به قبل)
- دانشجوی مقطع دکتری تخصصی مدیریت تکنولوژی – واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی – در حال انجام رساله
- کارشناسی ارشد مهندسی سیستم‌های انرژی – دانشگاه صنعتی شریف - 1380
- کارشناسی مهندسی مکانیک (حرارت و سیالات) - دانشگاه صنعتی امیرکبیر – 1378

سوابق کاری (از آخرین به قبل)
- مدیرکل نظام فنی و اجرایی و ارزشیابی طرح ها - معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری - از اردیبهشت 1397 تاکنون
- مدیرکل امور پژوهش - معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت – از آبانماه 1395 تا اردیبهشت 1397
- رئیس نظارت و ارزیابی عملکرد امور پژوهش – معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت – از تیرماه 1395 تا آبانماه 1395
- رئیس پژوهش و فناوری - شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت – از فروردین 1386 تا تیرماه 1395
- مدیر بهینه سازی انرژی در بخش صنعت - شرکت بهینه سازی مصرف سوخت – شهریور 1384 تا پایان 1385
- رئیس تجهیزات تجاری - مدیریت صنعت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت – مرداد 1383 تا شهریور 1384
- طرح نظام - شرکت ملی نفت ایران - 1381 تا 1383
- رئیس صنایع فرآیندی - مدیریت صنعت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت - خرداد 1380 تا مهر 1381

سوابق علمی/پژوهشی
1- مرجع کاربردی مدیریت انرژی در واحدهای صنعتی– گردآوری و تألیف : کامبیز رضاپور، امید شاکری، رضا عفت نژاد، حشمت ا... اکبری، شیرزاد حسن بگی – انتشارات شرکت بهینه سازی مصرف سوخت – 1390.
2- امید شاکری، ابراهیم معینی - تأملی بر تبعات پیوستن کشورهای در حال توسعه به سازمان تجارت جهانی با توجه به الزامات موافقت نامه جنبه های تجاری حقوق مالکیت فکری (TRIPS) و ارائه پیشنهاداتی برای ایران – نشریه علمی و ترویجی سیاستنامه علم و فناوری – تابستان 1394.
3- شیما جواهری، امید شاکری، حسین صادقی، برات قبادیان - ارزیابی اقتصادی تولید بیودیزل از گیاه نوروزک- کنفرانس سراسری محیط زیست و انرژی ایران – مرداد 1393.
4- لیلا سمیعی، امید جلالی، امید شاکری- پتانسیل سنجی استانهای کشور در زمینه استفاده از ضایعات کشاورزی جهت تولید پلت سوختی - سومین کنفرانس بین المللی رویکردهای نوین در نگهداشت انرژی – اسفند 1392.
5- امید شاکری، امید جلالی، عقیل براتی – امکانسنجی فنی و اقتصادی استفاده از موتورخانه های چگالشی در مصارف خانگی - نهمین همایش بین المللی انرژی – اسفندماه 1391.
6- آسیه رحیمخانی، حسین صالحیوزیری، محمدحسین بصیری، امید شاکری، عقیل براتی. زغالسنگ دوغابی (CWM)، فناوری پاک در حوزه زغالسنگ. اولین کنفرانس فناوریهای معدنکاری ایران، دانشگاه یزد – شهریور 1391.
7- محبوبه زمانی نژاد، وهاب مکاری زاده، زهره سلیمیان، امید شاکری - امکان سنجی بکارگیری بکارگیری تولید همزمان برق و حرارت در صنایع کانی غیرفلزی – بیست و پنجمین کنفرانس بین المللی برق.
8- محبوبه زمانی نژاد، وهاب مکاری زاده، زهره سلیمیان، امید شاکری. تعیین شاخص های مؤثر بر استفاده از تولید همزمان برق و حرارت در صنایع کشور و اولویتبندی صنایع بر این اساس. بیست و پنجمین کنفرانس بین المللی برق.
9- سعید عالم ورزنه اصفهانی، رامین میرزا طلوعی، امید شاکری، امید جلالی، مهدی اشجعی - امکانسنجی فنی و اقتصادی استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای در سیستم های حرارت مرکزی - هفتمین همایش ملی انرژی – دیماه 1388.
10- هومن فرزانه، امید شاکری، مهرنوش دشتی، محمد قانع - تدوین استراتژی مدیریت توزیع یارانه های انرژی در صنایع به شدت انرژی بر - هفتمین همایش ملی انرژی – دیماه 1388.
11- محبوبه زمانی نژاد، وهاب مکاری زاده، قاسم عرب، امید شاکری - شناسایی صنایع مستعد تولید همزمان برق و حرارت در کشور – هفتمین همایش ملی انرژی – دیماه 1388.
12- برات قبادیان، هادی رحیمی، امید شاکری، امید جلالی – بررسی رویکرد خودروسازان جهان در ارائه محصولات سازگار با سوخت تجدیدپذیر بیواتانول - هفتمین همایش ملی انرژی – دیماه 1388.
13- برات قبادیان، هادی رحیمی، امید شاکری، امید جلالی – بررسی تأثیر سوخت گیاهی بیواتانول بر چند ویژگی مهم سوختی بنزین - هفتمین همایش ملی انرژی – دیماه 1388.
14- برات قبادیان، هادی رحیمی، حسن جعفری، امید شاکری، امید جلالی – تأثیر افزودن اتانول به بنزین بر رفتار خوردگی قطعات سامانه سوخت رسانی خودرو - ششمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز - آبانماه 1388.
15- امید شاکری، عقیل براتی – امکانسنجی صادرات گاز طبیعی بوسیله کشتی CNG- سومین همایش ملی تخصصی گاز ایران - تهران - مهرماه 1388.
16- امید شاکری، امید جلالی – برنامه جایگزینی گاز طبیعی در سیاست های راهبردی بهینه سازی مصرف انرژی صنایع کشور و دستاوردهای حاصل از آن – اولین همایش ملی تخصصی گاز ایران – دانشگاه شیراز - آبانماه 1385.
17- عباس عباسی، امید شاکری، قاسم عرب – ممیزی انرژی در کارخانه شیشه همدان – نشریه انرژی ایران (علمی، ترویجی)– شماره 25 – بهمن 1384.
18- سپهر صنایع، حسین بابائی توسکی، حمزه جعفر کریمی، منصور فخری، شاهرخ زندیه وکیلی، محمود جهانی، امید شاکری، حبیب ا... فولادی – بررسی وضعیت کوره ها و مشعل های واحدهای صنعتی استان تهران در رشته های ذوب و عملیات حرارتی فلزات و ذوب شیشه – اولین کنفرانس احتراق ایران – دانشگاه تربیت مدرس - بهمن 1384.
19- سیدحسین علوی زاده، امید شاکری – صرفه جویی در مصرف انرژی با استفاده از سیستم تولید همزمان بجای تولید جداگانه قدرت و حرارت در شرکت صنعتی بهشهر – اولین همایش بهینه سازی مصرف سوخت در صنعت – خرداد1383.
20- O.Shakeri, O.Jalai, A.Barati, “Technology Policy for Micro-CHP Deployment in the Iranian Market”, International Association for Management of Technology (IAMOT) 2015 8-11 June 2015, Cape Town, South Africa, Accepted to present
21- Gh.Arab, O.Shakeri, A.Barati, “Optimization of the Glass Melting Process through Waste Heat Recovery”, 22nd World Energy Congress (WEC 2013), 13-17 Oct. 2013, Daegu, South Korea, Accepted to present
22- K.Rezapour, H.Akbari, O.Shakeri, F.Amin Salehi, "Energy Management Guidelines for the Iranian Industries Based on Case Studies", 13th IIES International Oil & Gas Conference: "Energy Management, Policies and Experiences", 30 Nov-1 Dec 2008, Tehran, Iran
23- S.Sanaye, H.Babaie Touski, H.Jafar Karimi, O.Shakeri, "Economic Assessment of Replacing the Current Running Industrial Burners with High-Efficiency Burners in Various Industries", 13th IIES International Oil & Gas Conference: "Energy Management, Policies and Experiences", 30 Nov-1 Dec 2008, Tehran, Iran

عضویتهای ملی و بینالمللی
- عضو کمیته مالکیت فکری صنعت نفت (با حکم وزیر نفت)
- دبیر شورای توسعه فناوریهای انرژی کارآمد، تجدیدپذیر و محیط زیست وزارت نفت
- نماینده وزارت نفت در ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
- نماینده وزارت نفت در کارگروه سیاستگذاری و برنامهریزی ستاد توسعه فناوریهای انرژیهای تجدیدپذیر - معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری
- نماینده وزارت نفت در مرکز فناوری اقلیم و شبکه (CTCN) مرکز همکاری های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری
- نماینده وزارت نفت در اجرای تفاهم نامه مشترک با وزارت نیرو در حوزه پژوهش و فناوری
- عضو کارگروه توسعه و انتقال فناوری شورای عالی راهبری کنوانسیون تغییر اقلیم وزارت نفت
- عضو کمیته راهبری، رئیس کمیته علمی و دبیر جایزه ملی مدیریت انرژی ایران (تفاهمنامه پنج جانبه شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری، سازمان بهره وری انرژی ایران، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان مدیریت صنعتی)
- عضو شورای مدیریت مرکز نوآوری و فناوری ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
- رئیس کمیته مدیریت دانش شرکت بهینه سازی مصرف سوخت
- عضو کمیته مدیریت تقاضای برق شرکت توانیر
- نایب رئیس کمیته فنی ISIRI/TC242: Energy Management- سازمان ملی استاندارد
- رئیس کمیته فنی ISIRI/TC248: Sustainability Criteria for Bioenergy- سازمان ملی استاندارد
- عضو شورای راهبردی کرسی انرژیهای پاک و جایگزین یونسکو در جمهوری اسلامی ایران
- نایب رئیس و عضو هیئت مدیره انجمن علمی احتراق ایران
 
کارگروه‌های تخصصی
1- تدوین مدل های ارزیابی صلاحیت ذینفعان کلیدی طرح ها و پروژه های صنعت نفت
2- تدوین فهرست­های بهای اختصاصی و دستورالعمل­های فنی صنعت نفت
3- تدوین اسناد همسان قراردادی صنعت نفت
4- تدوین مقررات، شرح خدمات، آیین نامه­ها و دستورالعمل­های مهندسی صنعت نفت 
5- تمشیت امور «شورای راهبردی مطالعات ارزش صنعت نفت»
6- تمشیت امور «شورای سیاست‌گذاری جایزۀ سرآمدی و بهبود مستمر صنعت نفت»
7- تدوین استانداردهای IPS تجهیزات و خدمات مهندسی صنعت نفت 
8- تدوین استانداردهای گروه های کالایی اولویت­دار ساخت داخل

تماس با اداره‌کل

- آدرس: تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه چهاردهم، پلاک 17
- تلفن: 7-88810466
- فکس: 88810465اداره‌کل نظام تامین و تجاری‌سازی فناوری وزارت نفت

1399/8/12 دوشنبه

حمایت از کارآفرینان، شرکت‌های دانش بنیان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر جهت فعالیت در حوزه های مورد نیاز توسعه فناوری و نوآوری، تجاری سازی فناوری و ساخت در وزارت نفت.


هدف
سیاستگذاری تامین و ساخت داخل کالا و تجهیزات مورد نیازصنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و تجاری سازی محصولات فناورانه همراه با گواهی کیفیت کالا و تجهیزات به منظور تأمین به موقع نیازهای عملیاتی شرکت‌های اصلی و فرعی وزارت نفت به کالا و تجهیزات در راستای حمایت از سازندگان داخلی و شرکتهای فن اور، دانش بنیان و کار افرین و خودکفایی صنعتی، شفاف سازی بیشتر در فرایند‌های تامین و ساخت داخل کالا و سیاستگذاری در جهت افزایش سرعت تأمین و کیفیت تامین و تجاری سازی فناوری و ساخت کالا و تجهیزات، سیاستگذاری ایجاد بانکهای اطلاعاتی منابع از سازندگان داخلی و خارجی معتبر، فروشندگان، تأمین کنندگان، شرکت های حمل و نقل، بازرسی فنی خدمات مالی، خدمات اداری، پیمانکاری و غیره در شرکت های اصلی و تابعه دستگاه مرکزی و بانک اطلاعاتی اقلام. و فناوری و ارایه نظرات مشورتی به معاون وزیر و سایر مدیران کل در خصوص توسعه تجاری سازی و ساخت در وزارت نفت
 
تاریخچه
با تایید و تصویب ساختار نوین سازمانی این اداره کل از ادغام دو اداره کل «تجاری سازی و فناوری ساخت» و «سامانه کالا و حمایت از ساخت داخل» تشکیل گردید.
 
اهم وظایف و اقدامات اداره کل
1.نظارت و راهبری مگا پروژه ساخت ده گروه خانواده کالایی مورد نیاز وزارت نفت
2.سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت عالیه بر پروژه بسته دوم خانواده کالاهای اولویت دار وزارت نفت
3.ایجاد نظام یکپارچه صدور گواهینامه کیفیت سازندگان 
4.سازماندهی فاز دوم « دستورالعمل ارزیابی صلاحیت و رتبه بندی تامین کنندگان و سازندگان(فهرست بلند منابع واحد دستگاه مركزي) و صدور گواهینامه کیفیت سازندگان کالاو تجهیزات مورد نیاز وزارت نفت»
5.برنامه ریزی و اقدام جهت ارتقاء و حداکثر سازی استفاده از توان داخل در قراردادهای نفتی و تهیه ضمیمه مربوطه در قرارداد تیپ
6.مدیریت شناسایی اقلام با کاربری دو گانه (بهره برداری از کانال خرید برجام)
7.مدیریت جمع آوری اطلاعات مربوط به موجودی احتمالی کلیه مواد هسته ای و فعالیتهای مرتبط در صنعت نفت
8.راهبری و تدوین نقشه های راه انتقال فناوری
9.سیاستگذاری، هدایت و راهبری فرآیند خرید کالا در زنجیره تامین
10.ایجاد بستری یکپارچه در کلیه بخشهای بازرگانی و مراکز خرید وزارت نفت به کمک گسترش ضریب نفوذ استفاده از تمهیدات و ابزارهای سامانه تأمین کالا در کلیه شرکت¬های ماندگار و غیر ماندگار صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش
11.سیاستگذاری و توسعه دستگاه مرکزی وزارت نفت از طریق تعیین سیاستهای محوری در شناسایی و ارزیابی کیفی شرکتهای تولیدکننده و تامین کننده داخلی و خارجی و ایجاد فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی بر اساس قانون برگزاری مناقصات
12.سیاستگذاری و نظارت بر تدوین خط مشی¬ها، روش¬ها و دستورالعملهای بازرگانی و حمایت از ساخت داخل و تشویق سازندگان داخلی به تولید رقابتی اقلام و تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت و گاز در داخل کشور تحت گواهینامه های معتبر بین¬المللی و منطبق با استانداردهای مصرف
13.سیاستگذاری و نظارت عالی بر ایجاد یکپارچگی زیر ساخت طبقه بندی اقلام و تجهیزات در شرکتهای تابعه وزارت نفت بمنظور تنوع زدایی در اقلام و تجهیزات پروژه ها و قراردادهای مربوطه
14. سیاستگذاری و نظارت عالیه بر فرآیند یکپارچه نمودن طبقه بندی (کدینگ) اقلام و تجهیزات شرکتهای تابعه وزارت نفت
 
آشنایی با مدیر کل


نام و نام خانوادگی
شهرام شمس
تاریخ تولد: --
آخرین مدارج تحصیلی و شغلی
---
سابقه کار دولتی
---
اهم سمتهای اداری
---
----
----

تماس با اداره‌کل

تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان حافظ، پلاک  523، مرکزی ششم وزارت نفت، طبقه چهارم
تلفن: 6- 61627894
نمابر:  61627823-88925005 
بررسی منابع: 88925002-83و88943082
سامانه: 88943084-88925004
ایران کد: 88925003
پست الکترونیکی: Commercialization.affairs@mop.ir
 اداره‌کل امور فناوری

1399/8/11 یکشنبه

توسعه توان فناورانه صنعت نفت از طریق سیاستگذاری، راهبری و نظارت حاکمیتی بر اجرای مگاپروژه های فناورانه دانش بنیان، ارتقای تعاملات دولت-صنعت- دانشگاه، آینده نگاری فناوری، تدوین نقشه راه توسعه فناوریهای بالادستی و پایین دستی...


ماموریت
توسعه توان فناورانه صنعت نفت از طریق سیاستگذاری، راهبری و نظارت حاکمیتی بر اجرای مگاپروژه های فناورانه دانش بنیان، ارتقای تعاملات دولت-صنعت- دانشگاه، آینده نگاری فناوری، تدوین نقشه راه توسعه فناوریهای بالادستی و پایین دستی، توسعه زیرساختها و سامانه های اطلاعاتی، اجرای طرحها و پروژه های فناورانه و توسعه همکاریهای بین المللی فناورانه در بخشهای بالادستی و پایین دستی
 
اهداف، راهبردها و سیاست‌ها
اهداف
- توسعه فناوریهای بالادستی و پایین‌دستی و ارتقای بلوغ فناورانه صنعت نفت
- ارتقای توان رقابت فناورانه در سطح منطقه و بین‌المللی
راهبردها
- افزایش قابلیت رقابت فناورانه صنعت نفت از طریق همکاریهای بین المللی فناورانه
- جذب و انتقال فناوریهای نو ظهور و نوین به درون صنعت نفت با تاکید بر توسعه درون زا و برون نگر
سیاست‌ها
مهمتریــن جریانهــای فکــریِ ترســیم‌کننــده‌ نحــوه دخالــت هوشــمندانه و پیشدســتانه دولــت در توســعه اقتصــادی کشــورهای در حــال توســعه، توجه به مباني نظري‌اي همچون؛ سیاست صنعتی نوین، فرارسی (کچاپ)، سیاستگذاری نوآوری و سیاستگذاری توليد و کارآفرینی مي‌باشند.
در حــوزه توليد، کارآفرینــی و نــوآوری بــا مداقــه دقیــق سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي ابلاغي مقام معظم رهبري، اسناد بالادستي، گــزارشات و رتبــه‌بنــدی‌هاي معتبر بیــن‌المللــی در حــوزه توليد و کارآفرینــی و نــوآوری و کســب وکار، مبــادرت بــه شناســایی ارکان و شــاخصهای اساسي توسعه کشــور خصوصا در صنعت نفت شد. گــزارش‌هــا و رتبــه بنــدی‌هــای مــورد توجه عبارتنــد از؛
سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي ابلاغي مقام معظم رهبري
نقشه جامع علمي كشور
ساير اسناد بالادستي
شاخص" نوآوری جهانی"
شاخص "رقابت پذیری جهانی"
شاخص "رقابت پذیری اقتصادي"
شاخص "دیده بان جهانی کارآفرینی"
شاخص "جهانی کارآفریني"
شاخص "سهولت کسب و کار"
شاخص "نماگر نوآوری اتحادیه اروپا"
حاصــل ایــن بــررسي دقیــق، اســتخراج چارچــوب مفهومــی، جهـت ارائـه یـک توضیح جامـع و علّی-معلولـی، در مـورد چگونگی توســعه فعاليتها در وزارت نفت، از ســطح «ارکان» بنیــادی و زیربنایــی، تــا دســتیابی بــه نتایــج ســطح بالاتــر یعنــی «ارتقــای اکوسیسـتم‌هـای توليد و کارآفرینـی مبتنـی بر نـوآوری» تا نهایتا دسـتیابی بــه نتیجـه غایــی یعنــی «دســتیابی بــه یــک اقتصــاد کارآفریــن و نــوآور» بــود. بــه عبــارت دیگــر، دســتیابی بــه نتیجــه غایــی یعنــی «دســتیابی بــه یــک اقتصــاد کارآفریــن و نــوآور» نیازمنــد دخالــت دولــت جهــت ارتقــای ارکان بنیــادی و زیربنایــی اســت.
بــرای تهیــه ایــن گزارش، ابتــدا سعي شده است براساس پارامترهاي فوق‌الذكر، مبنايي جهت ارزيابي و نگاشت اقدامات، متناظر با شاخص‌هاي جهاني و همچنين نيازهاي داخل كشور از طريق توجه به نقاط ضعف و قوت تدوين گردد و برنامه‌هاي تحول آفرین جهت نوآوري و جهش توليد و کارآفرینـی در صنعت نفت كشور ارائه گردد. از جمله شاخص‌هاش مطالعه شده، شاخص رقابت پذيري اقتصادي است كه در ادامه عوامل مهم و الزامات پايه‌اي براي موفقيت در اين شاخص ارائه شده است.


يكي ديگر از مهمترين شاخص‌هاي بين‌المللي كه طيف وسيعي از معيارهاي ارزيابي و شناسايي نقاط ضعف و قوت در توسعه همه‌جانبه را  پوشش مي‌دهد، شاخص نوآوري جهاني ‌مي‌باشد. شاخص
نوآوری جهانی  (GII به عنوان یک مرجع پیشرو، از طریق فراهم نمودن ابزارهای لازم و تدوین سیاست‌ها، به بهبود وضعیت تولید، بهره‌وری و اشتغال کمک می‌کند. این شاخص، با ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی غنی از معیارهای دقیق، فاکتورهای نوآوری را برای کشورها به صورت مستمر ارزیابی می نماید. شاخص نوآوری جهانی یک پروژه رو به رشد و بهبود است، به طوری‌که براساس آخرین تحقیقات در زمینه اندازه‌گیری نوآوری، داده‌های پیشین را مورد تجدید نظر قرار می‌دهد. این شاخص به دو زیرشاخص ورودی و خروجی نوآوری تقسیم می‌شود. زیرشاخص ورودی شامل پنج رکن زير است که عوامل موثر در گسترش فعالیت‌های ابتکاری را نشان می‌دهند.
 1. نهادها
 2. سرمایه انسانی و تحقیقات
 3. زیرساخت‌ها
 4. پیچیدگی بازار
 5. پیچیدگی کسب و کار
زیرشاخص خروجی نیز شامل دو رکن زير است که دلالت بر خروجی‌های نوآوری دارند.
 1. خروجی‌هاي دانش و فناوری
 2. خروجی‌هاي خلاقانه
هر یک از ارکان نوآوری نیز شامل چند زیررکن می‌باشد و هر زیررکن در برگیرنده چند نماگر است.
در جداول ذيل سعي شده است نقاط قوت و نقاط ضعف ایران را از دیدگاه شاخص جهانی نوآوری اشاره گردد.


جدول 1. نقاط قوت ایران در گزارش شاخص جهانی نوآوری
شماره نقطه قوت زيرركن ركن
1 كارايي نوآوري - -
2 زيرركن آموزش دانشگاهی - سرمایه انسانی و تحقیقات
3 نماگر فارغ‌التحصيلان علوم و مهندسي آموزش دانشگاهی سرمايه انساني و تحقیقات
4 نماگر ثبت نام در دوره دانشگاهی آموزش دانشگاهی سرمايه انساني و تحقیقات
5 نماگر تشكيل سرمايه ناخالص زيرساخت‌هاي عمومي زيرساخت‌ها
6 نماگر اندازه بازار داخلی تجارت، رقابت و اندازه بازار پيچيدگي بازار
7 زيرركن خلق دانش - خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری
8 نماگر نسبت تعداد ثبت اختراعات داخلي به توليد ناخالص داخلي برمبناي برابري قدرت خريد (تعداد/ ميليارد دلار) خلق دانش خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری
9 نماگر نسبت تعداد مقالات علمي و فني به توليد ناخالص داخلي برمبناي برابري قدرت خريد (تعداد/ ميليارد دلار) خلق دانش خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری
10 نماگر تعداد مقالات استناد شده براساس شاخص H خلق دانش خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری
11 زيرركن تاثير دانش - خروجي‌‌هاي دانش و فناوری
12 نماگر نسبت نرخ رشد توليد ناخالص داخلي برمبناي برابري قدرت خريد به نيروي كار تاثير دانش خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری
13 نماگر سهم توليدكنندگان فناوري‌هاي پيشرفته و نيمه پيشرفته از كل توليدكنندگان (%) تاثير دانش خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری
14 نماگر نسبت تعداد طرح‌هاي صنعتي داخلي به توليد ناخالص داخلي بر مبناي برابري قدرت خريد (تعداد/ميليارد دلار) زيرركن دارايي‌هاي نامشهود خروجي‌هاي‌ خلاقانه
در جدول مربوط به نقاط ضعف، ضمن اشاره به نقاط ضعف مربوطه در صنعت نفت در سالهاي قبل، در مقابل هر نقطه ضعف اقدامات متناظر طراحي شده و در حال اجرا و درنظر گرفته شده براي پوشش و رفع آن آورده شده است.

جدول 2. نقاط ضعف و برنامه‌هاي درنظرگرفته شده (با تمركز بر صنعت نفت) در گزارش شاخص جهانی نوآوری
شماره نقطه ضعف برنامه‌ درنظرگرفته شده جهت رفع نقطه ضعف زيرركن ركن
1 نماگر كيفيت و نحوه نظارت شناسايي، ارزيابي و انتخاب شركت‌هاي دانش‌بنيان و استارت‌آپ‌هاي فعال در حوزه صنعت نفت جهت همكاري در زيست‌بوم نوآوري و فناوري صنعت نفت فضای نظارتی نهادي
2 نماگر مشاركت الكترونيك پلتفرم مجازي و آزمايشگاه‌ مرجع فناوري اطلاعات و ارتباطات زيرساخت‌ها
3 زيرركن سرمايه‌گذاري
 • تاسيس پارك فناوري و نوآوري نفت و گاز
 • تاسيس صندوق پژوهش و نوآوری نفت
- پيچيدگي بازار
4 نماگر سهولت حمایت از سرمایه گذاران کوچک
 • راه‌اندازي مراكز اقماري نوآوري در دانشگاه‌ها
 • تاسيس صندوق پژوهش و نوآوری نفت
سرمايه‌گذاري پيچيدگي بازار
5 نماگر شدت رقابت محلي
 • فن بازار  صنعت نفت
 • نمايشگاه دائمي
 • امضاء تفاهمنامه با پارك‌هاي فناوري كشور
تجارت، رقابت و اندازه بازار پيچيدگي بازار
6 زيرركن جذب دانش
 • آينده نگاري گوگرد و ... كلان روندهاي صنعت‌نفت
 • تاسيس پارك فناوري و نوآوري نفت و گاز
 • نظارت بر اجراي پیوست انتقال فناوری قراردادهای نفتی
- پيچيدگي کسب و کار
7 زيرركن انتشار دانش
 • برگزاري گردهمايي فناورانه در پژوهشگاه صنعت نفت
 • فن بازار  صنعت نفت
- خروجي‌هاي‌ دانش و فناوری

وظایف
 تمرکز بر تحقق توسعه توان فناورانه صنعت نفت و مطابق با ساختار سازمانی مصوب اداره کل در شش حوزه الف) توسعه و انتقال فناوریهای بالادستی ب) توسعه و انتقال فناوریهای پایین دستی ج) آینده نگاری فناوری و توسعه همکاریهای بین المللی فناورانه د) نظارت بر اجرا و بروز رسانی نقشه راه فناوری ه) نظارت و ارزشیابی طرحهای فناوری و و) سامانه و مستندسازی طرحهای فناوری مشتمل و مشتمل بر محورهای کلیدی ذیل:
- تاسیس و توسعه پارک فناوری و نوآوری صنعت نفت
- گسترش همکاری های فناورانه و حمایت از فعالیت های دانش بنیان در پارک های فناوری کشور
- برپایی نمایشگاه دائمی جهت معرفی توانمندی شرکت های فناور داخلی در عرصه تولید تجهیزات و خدمات صنعت نفت
- آینده نگاری با دو هدف تعیین اولویت های فناوری ونوآوری صنعت نفت و نقشه راه  دستیابی به آنها در چارچوب نقشه جامع علمی کشور 
- نظارت بر اجرای پیوست انتقال فناوری قراردادهای نفتی
- ارتقای هماهنگی ها میان چهار شرکت اصلی در پیاده سازی برنامه های راهبردی توسعه فناوری
- حمایت از تولید فناوری های بومی و کاربرد توانمندی های ملی توسعه فناوری 
- تدوین نقشه راه اکتساب،‌بکارگیری و توسعه فناوری های اولویت دار صنعت نفت
- تشکیل کارگروه های تخصصی برای ارتقای سرعت و دقت پاسخگویی به اقتضائات مدیریتی و فنی
 
اقدامات
- فراخوان ها و برنامه های اجرایی در زیرپورتال fanavari.mop.ir منعکس می گردد
 
آشنایی با مدیر کل
نام و نام خانوادگی
- عرفان ریاحی سامانی

سوابق تحصیلی (از آخرین به قبل)
- دکترای برق - قدرت                 دانشگاه تربیت مدرس تهران
- کارشناسی ارشد برق - قدرت   دانشگاه تربیت مدرس تهران
- کارشناسی برق - قدرت           دانشگاه شهید چمران اهواز

دوره های کاربردی:
1-Mini MBA  دانشگاه صنعتی شریف

2- دوره مدیریت پروژه حرفه ای PMP
3- دوره مدیریت پروژه IPF  فرانسهسوابق کاری (از آخرین به قبل)

1-  1395 - تاکنون :
  مدیرکل امور فناوری وزارت نفت
2- 1389-1395 :
    مدیر پالایشگاه خشکی فازهای 20 و 21 پارس جنوبی شرکت نفت و گاز پارس
3- 1385- 1389 :
    سرپرست EPC2 پروژه پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی شرکت نفت و گاز پارس
4- 1382 - 1385 :
    سرپرست برق شرکت نفت و گاز پارس، پروژه پالایشگاه فازهای 4 و 5 پارس جنوبی
5- 1379 - 1382:
   مدیر و مجری پروژه های تحقیقاتی، شرکت توانیر و دانشگاه تربیت مدرس


سوابق علمی/پژوهشی
1379 تا کنون:
1- مکانیابی تاسیسات صنعت برق با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی
2- مطالعات جامع توان راکتیو، طراحی و توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع برق منطقه ای یزد
3- بررسی وضعیت پایداری، پروفیل ولتاژ روی شبکه انتقال و فوق توزیع برق منطقه ای هرمزگان
4- مطالعات جامع توان راکتیو شبکه انتقال و فوق توزیع برق های منطقه ای فارس و خراسان
5- خازن گذاری بهینه در شبکه انتقال و فوق توزیع برق های منطقه ای هرمزگان، یزد، فارس و خراسان
6- پیاده سازی نرم افزار جایابی پست های جدید و توسعه پیت های موجود در شبکه (SEP)
7- پیاده سازی نرم افزار طراحی توسعه شبکه انتقال و فوق توزیع (NEP)
8- پیاده سازی نرم افزار Reactive Power Planner جهت مطالعاتی از قبیل پایداری ولتاژ، پروفیل ولتاژ، جایابی بهینه خازن، راکتور و SVC
9- پیاده سازی نرم افزار پایگاه اطلاعات جغرافیایی (مکانی و توصیفی) در صنعت برق با استفاده از مفاهیم GIS
10- پیاده سازی نرم افزار پایگاه اطلاعاتی شبکه انتقال و فوق توزیع ایران به هدف تبدیل اطلاعات از نرم افزارهای PSSE، DigSILENT و Sym به یکدیگر


مقالات

-                 A framework for PSS pricing as an ancillary service in a competitive electricity market, E. Riahi Samani, H. Seifi, M.K. Sheikh-El-Eslami, Electrical Power and Energy Systems 46 (2013) 221–227

-                 Economic Valuation of Small Signal Stability as an Ancillary Service in a Competitive Electricity Market - International Review of Electrical Engineering- Praise Worthy Prize, April 2010

-                 A New Reactive Power Planning Procedure for Iranian Power Grid, Electric Power Systems Research Journal, ELSEVIER LTD, 72 (2004) 225-234  

-                 An Application of Generator Unit and ULTCs in Reactive Power Management in Large Scale Power System – UPEC Conference 2009

-      برنامه ریزی خرید خدمات جانبی و تغییر تولید نیروگاهها با هدف کاهش هزینه تولید و افزایش پایداری ولتاژ،   کنفراس ملی برق ١٣٨٨ دانشگاه علم و صنعت

-          طراحی وپیاده سازی سیستم اطلاعات مکانی شرکت برق منطقه ای فارس، کنفرانس ملی ژئوماتیک، اردیبهشت  1386

-          طراحی وپیاده سازی نرم افزار سیستم اطلاعات مکانی بومی باکاربرد در صنعت برق، کنفرانس ملی ژئوماتیک، اردیبهشت  1386


مهارت های کامپیوتری

Technical Software:VSA (Voltage Stability Analysis), PSS/E, EMTP, CYME

ARCVIEW (Geographic information system GIS software), ArcGis, AutoCAD, Microstation, MapObject module, SQL Server

General Software:     Windows, Word, Excel, PowerPoint, Visio, Internet

 Computer Programming: Visual Basic,Visual FORTRAN,Visual FoxPro, Visual C++, MATLAB


تماس با اداره‌کل

آدرس : خیابان کریمخان، خیابان حافظ ابتدای پل حافظ پلاک 523 طبقه 4 اتاق 402
تلفن تماس:2-61628020
پست الکترونیکی:
 e.riahi@gmail.comاداره‌کل امور پژوهش

1399/8/10 شنبه

اداره کل امور پژوهش، از سال ۱۳۸۰ زیرمجموعه معاونت منابع انسانی وزارت نفت با مأموریت انجام پژوهش­های راهبردی درحوزه منابع انسانی تشکیل شد. در سال ۱۳۸۲ این اداره کل به معاونت امورمهندسی انتقال یافت. با تایید و تصویب ساختار نوین در ارکان سازمانی وزارت نفت ...


تاریخچه
اداره کل امور پژوهش، از سال ۱۳۸۰ زیرمجموعه معاونت منابع انسانی وزارت نفت با مأموریت انجام پژوهش‌های راهبردی درحوزه منابع انسانی تشکیل شد. در سال ۱۳۸۲این اداره‌کل به معاونت امورمهندسی انتقال یافت. ...بیشتر با تایید و تصویب ساختار نوین در ارکان سازمانی وزارت نفت در سال ۱۳۸۸، معاونت پژوهش و فناوری با هدف ایجاد تحول اساسی در راهبردهای پژوهش و فناوری و تجهیز صنعت نفت به فناوریهای پیشرفته جهت ارتقای کیفیت و کمیت عملیات صنعتی و اجرای طرح‌ها در سطح صنعت ایجاد گردید. پس از تأسیس معاونت پژوهش و فناوری، اداره‌کل امور پژوهش با مأموریت‌های وسیعتری نظیر سیاستگذاری، نظارت و حمایت از پژوهش‌ها در زمینه‌های فنی(بالادست و پایین دست) علاوه بر حوزه‌های راهبردی و منابع انسانی به حوزه معاونت پژوهش و فناوری پیوست
 
اهداف، راهبردها و سیاست‌ها
اهداف
1- هدایت تحقیقات درشبکه به منظور تسهیل فرآیندهای پژوهشی و گذار به سطوح بالاتر آمادگی فناوری
2 - خلق ارزش از طریق پرورش ایده‌های پژوهشی به منظور تجاری نمودن آنها

راهبردها
1- ظرفیت‌سازی و تقویت توانمندی‌های تحقیق و توسعه
2 - تولید، ارزیابی، انتخاب و پرورش ایده‌های مناسب در داخل و خارج صنعت نفت
3- ارزیابی و احصاء دارایی‌های نامشهود صنعت نفت از محل انجام فعالیت‌های پژوهشی

سیاستها
1- ایجاد زیرساخت‌ها و تقویت کاربری فناوری اطلاعات در حوزه پژوهش
2 - تقویت و ارتقاء ارتباط مجموعه‌های علمی و پژوهشی شاخص در صنعت نفت در داخل و خارج کشور
3- ایجاد هماهنگی در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی صنعت نفت و همسوسازی آن با سیاست‌های بالادستی پژوهش و فناوری
4- تدوین برنامه‌های ارتقای ظرفیت و توانمندی تحقیق و توسعه
5- متعادل‌سازی تحقیقات صنعت نفت به لحاظ سهم تحقیقات اکتشافی و تحقیقات بهره‌بردارانه
 
برنامه‌ها و اقدامات
- سیاستگذاری پرتفو و ترسیم نقشه‌راه پژوهش صنعت نفت
- نظارت عالیه و ارزیابی عملکرد پژوهشی ارکان
- ساماندهی و توسعه ایده‌پردازی و رویدادهای کارآفرینی فناورانه
- راهبری حوزه پژوهش محوری صنعت نفت وشبکه‌سازی در حوزه‌های نانوفناوری، زیست فناوری، مواد شیمیایی و کاتالیست
- راهبری پژوهش‌های حوزه محیط زیست و تغییر اقلیم
- راهبری و نظارت عالیه بر مگاپروژه ارتقای توان علمی، فناوری و نوآوری طرح‌های بهینه‌سازی انرژی
- برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت
- مشارکت در برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری کشوری
- ساماندهی همایش‌های علمی و پژوهشی مورد تقاضا از سوی سازمان‌های خارج از صنعت نفت
 
آشنایی با مدیرکل


نام و نام خانوادگی
مهدی احمدخان‏ بیگی
سوابق تحصیلی (از آخرین به قبل)
- کارشناسی ارشد - مهندسی نفت (مخازن هیدروکربوری)
- دوره حرفه‏ ای مدیریت پروژه از دانشگاه گرونوبل فرانسه
- کارشناسی- مهندسی نفت
- مدرک حرفه‏ ای مدیریت پروژه با رویکرد شایستگی از مؤسسه Appic استرالیا
- مدرک حرفه ‏ای حفاری در آب‏های عمیق از شرکت‌های Espriz, OCS, Caledonia
- دوره بازاریابی بین‏ المللی (برای مدیران و نمایندگان وزارتخانه ‌های انرژی کشورهای عضو همکاری اکو)، ارائه شده توسط اساتید منتخب اپک

سوابق کاری (از آخرین به قبل)
- مشاور معاون وزیر و سرپرست اداره کل پژوهش
- عضو علی‏ البدل هیأت مدیره شرکت بهینه ‏سازی مصرف سوخت با حکم مقام عالی وزارت (از سال 95 تا کنون)
- مدیر برنامه ‏ریزی و سیستم‏ های شرکت بهینه ‏سازی مصرف سوخت (همزمان مسؤولیت بخش مدیریت انرژی )
- مسئول طرح ایجاد دفتر مدیریت پرژه PMO در شرکت بهینه ‌سازی مصرف سوخت
- رئیس مطالعات و برنامه ‌ریزی راهبردی آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران
- رئیس آموزش‌ های فنی و تخصصی شرکت ملی نفت ایران
- کارشناس ارشد مهندسی مخازن طرح نفت سنگین در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران
- کارشناس ارشد مهندسی مخازن طرح توسعه میدان پارسی در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران
- کارشناس ارشد مهندسی مخازن طرح 8 میدان نفتی

سوابق علمی/پژوهشی
- امکان ‌سنجی ازدیاد برداشت میکروبی در میدان پارسی- سال 84
- مدرس دوره‏ های تخصصی مهندسی نفت (ازدیاد برداشت، چاه ‏پیمایی، چاه ‏آزمایی و خواص سنگ و سیالات مخازن) در مجموعه‏ های آموزشی شرکت ملی نفت ایران
- مدرس دوره ‏های GAMIFICATION در موسسه انرژی دانشگاه تهران
- مدرس دوره ‏های حرفه‌ ای مدیریت پروژه، مدیریت ریسک و مدیریت تدارکات پروژه – موسسه انرژی دانشگاه تهران و موسسه مطالعات بین ‏المللی انرژی
- طراحی و ایجاد دفاتر مدیریت پروژه (PMO) در مجموعه ‏های مختلف (آموزش مرکزی نفت- سازمان بهینه‏ سازی مصرف سوخت)
- طراحی برنامه حرفه‏ ای‏گرایی در مجموعه صنعت نفت (PROFESSIONALISIM)
- سخنران کلیدی در همایش ‏های ملی و بین ‏المللی مدیریت انرژی صنعت نفت، توسعه منابع انسانی، مهندسی مکانیک در ساخت و ساز شهری، مدیریت انرژی در ساختمان
- طراحی ماتریس حرفه ‏ای اولین سکوی نیمه شناور ایران (سکوی ایران امیرکبیر)- با همکاری پروفسور گراهام گورلای و دکتر دیوید اور
- کتاب استاندارد مدیریت انرژی (ISO50001) با همکاری محمد اسلامی و آناهیتا علی بالازاده

عضویتهای ملی و بینالمللی
- انجمن بین ‌المللی مهندسی نفت SPE
- انجمن مدیریت پروژه آمریکا (PMI)
- عضویت در کمیته علمی کنفرانس بین‏ المللی هیدرات‌ های گازی (دانشگاه صنعتی شریف)
 
کارگروه‌های تخصصی
1- کارگروه تخصصی بازنگری نظام پژوهش و فناوری صنعت نفت
2- کارگروه تخصصی تغییر اقلیم وزارت نفت
3- کارگروه تخصصی مشترک فی‌مابین وزارت نفت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
4- کارگروه تخصصی زیست بانک‌ ها
5- کمیته تخصصی زیست‌ فناوری نفت
6- کمیسیون تخصصی برنامه‌ ریزی و هماهنگی ستاد توسعه زیست ‌فناوری
7- کارگروه تخصصی فناوری نانو
8- کارگروه تخصصی کاتالیست
9- کارگروه تخصصی تولید مواد شیمیایی پرمصرف
10- کارگروه تخصصی تخصصی تعیین و احصای نیازهای آموزشی مشاغل حوزه پژوهش و فناوری صنعت نفت
11- کارگروه تخصصی راهبری جشنواره وزارت نفت
12- کارگروه تخصصی بازنگری آیین نامه حمایت از مقالات و تألیفات
13- کارگروه تخصصی ساماندهی همایش در سطح ستاد وزارت نفت
 
ارتباط با درگاه های حمایت از پایان نامه ها در شرکت های اصلی‌
شرکت ملی گاز

عناوین پایان­نامه­ های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز به نشانی  http:// research.nigc.irبه تفکیک، همراه با روند حمایت، نحوه بررسی و فرم­های درخواست مشخص‌اند. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توان با شماره  84875041 (021) تماس حاصل نمود.


•شرکت ملی پالایش و پخش

عناوین اولویت­های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به نشانی www.niordc.ir  بخش نقشه راه پایان‌نامه‌ های دانشجویی همراه با نحوه ارائه درخواست، فرمت پروپوزال و سایر اطلاعات آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می‌توان با شماره‌های 61638729 (021) و 61639035 (021) تماس حاصل نمود.


•شرکت ملی نفت

اولویت‌های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران به نشانی rtd.nioc.ir بخش در منوی پروژه­ها به تفکیک شرکت­های تابعه متقاضی، همراه با اطلاعات پروژه های پژوهشی و دانشجویی خاتمه یافته، آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توان با شماره 88661322 (021) تماس حاصل نمود.


شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی
اولویت‌های مورد نیاز، در درگاه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت پتروشیمی به نشانی www.npc-rt.ir  در بخش حمایت از  پایان‌نامه‌ ها، آورده شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر، می توان با شماره 88064261 (021) تماس حاصل نمود.

تماس با اداره‌کل

شماره تماس: 61628016 و 61628017
دبیرخانه: 61628010
نشانی : تهران، خ کریم‌خانزند، خ حافظ، نرسیده به پل حافظ، ساختمان مرکزی ششم، طبقه سوم،

 
12345678910...>>>
      


تهران -خیابان طالقانی -تقاطع خیابان حافظ -ساختمان مرکزی وزارت نفت -صندوق پستی1862-15875

تلفن: ۶۱۶۲۳۹۹۷,۶۱۶۲۳۲۸۱,۸۸۹۳۷۴۳۲ دبیرخانه:۶۱۶۲۲۵۸۰

نمابر: ۸۸۹۴۴۱۲۸, پست الکترونیکی:doert@mop.ir

آمار بازدید


تعداد بازديد اين صفحه: 484649
تعداد بازديد کنندگان سايت: 146908861 تعداد بازديد زيرپورتال: 540785 اين زيرپورتال امروز: 240 سایت در امروز: 16010 اين صفحه امروز: 223
^